בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  גיל המעבר
דף הבית >> הבלוג שלנו >> גיל המעבר
נשים בגיל המעבר

נשים רבות חוות את תקופת גיל המעבר כתקופה קשה מאד בחייהן, דווקא כשהן אמורות להיות משוחררות מגידול ילדים אשר בגרו, פרחו ועזבו את הבית ובעוד הן יכולות ליהנות מחיי מין חופשיים ללא הדאגה המציקה באשר להריון בלתי רצוי וכאשר גילן הביולוגי עדין מאפשר להן לקחת אחריות לחייהן כמעט בכל תחום אפשרי ולעשות בהם כרצונן, דווקא אז בתקופה שאמורה להיות בעצם פריחה והנאה של ממש מחייהן, ישנן לא מעט נשים אשר נופלות למעין תהום של חיים מלאים סבל, מתח נפשי רב המלווה בעצבנות, דיכאון, תחושה של חוסר ערך והוצאת עצמן מתפקוד ומעורבות בחיים. לעומת זאת ישנן נשים החוות את גיל המעבר תוך שהן חוות תסמינים גופניים קשים אך ממשיכות לנהל את חייהן ביצירתיות רבה.

נשים רבות טרם הצליחו לגבש לעצמן "תוכנית חיים" הכוללת שינוי באורח חייהן הכולל תזונה נכונה ופעילות יצירתית, אשר יתרמו להקלת המעבר בשלום את תקופת גיל המעבר וזאת בהכרח משום שעדין ישנם רופאים רבים שחושבים שהפתרון האידיאלי לסבל הנשים הוא במתן הורמונים חלופיים לנשים בתקופת גיל המעבר, כשלא תמיד חשוב אם הן סובלות מאד מן התופעות ואם לאו. ללא ספק האסטרוגן הניתן כתוספת לאחר הפסקת הווסת יעיל מאד באשר להפסקת גלי החום ולמניעה הידלדלות מסת העצם, העשוי להוביל למחלת האוסטופורוזיס. אך יש גם לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בתוספת של אסטרוגן לגוף, בשל הסכנה לעיבוי רירית הרחם ורקמת השד העשויים להוביל להתפתחות סרטן הרחם, השחלות והשד. על כן יש לשקול מתן הורמונים חלופיים אלו בהתאם לעוצמת האי נוחות של האשה מבחינה פיזית.

מבחינה תזונתית רצוי לכלול מזונות ותוספים המכילים ויטמין Eהיעיל לגלי החום-קור. המינון להקלת הסימפטומים הוא 800 מ"ג בתוספת של ויטמין C עד 3 ג"ר ליום, אותם רצוי לקחת בחלוקה על פני כל היום. באם חלה הקלה בתסמינים או שנעלמו קליל יש להוריד את המינון של הויטמינים. ויטמין E ל-400 יחב"ל וויטמין C בין 500 מ"ג ל-1000 מ"ג ליום. צריכת מזונות ותוספים המכילים ויטמין D וסידן ימנע את בריחת מסת העצם וצריכת מזונות המכילים טריפטופאן ימנע הפרעות בשינה לנשים אשר בתקופת גיל המעבר מתקשות להשיג שינה ערבה, ההמלצה היא לאכול בשעות הערב קערית דגנים מלאים בתוספת חלב ובננה.

תקופת גיל המעבר משווה לנשים מעמד כשל הגברים באשר למחלות לב וכלי הדם, אך לא כל אישה תחלה בהם אלא אם כן יש לה היסטוריה של שומנים בדם במהלך חייה הקודמים לתקופת גיל המעבר. נשים אשר יסגלו לעצמן תזונה דלת שומן ועשירה בסיבים תזונתיים, פירות- ירקות ופעילות גופנית אפשר שיצליחו לחמוק ממחלות לב ומחלות ניווניות אחרות.

מחקרים עדכניים שנעשו באשר להתנהגות נשים בתקופת גיל המעבר, מצאו כי להיבטים הקשורים בתפיסת עולמן של נשים יש משמעות רבה ליכולתן להתמודד טוב יותר עם תקופה זו. מטרת המחקר היה לזהות את הטכניקות שיאפשרו לנשים לרכוש דרכי התמודדות טובות יותר בתקופת חייהן זו, ושיעזרו להן לשמור על נינוחות ויכולת הסתגלות לכל מאפייני התקופה מבחינת התופעות הגופניות וההיבט הנפשי שלהן. מסקנת המחקר הייתה שנשים המסתגלות טוב יותר לתקופת גיל המעבר בחייהן, הן נשים העוברות תקופה זו תוך השלמה עימה והמוצאות להן דרכי התמודדות טריויאלים במצבי מתח ושינויים בחיים בכלל. 

מסקנה זו הוסקה באשר לאותן נשים שתפקדו היטב ובצורה זו טרם הופעת גיל המעבר. נשים המקבלות את החיים כמות שהם ושלקחו תמיד משימות ואתגרים בחיים, רואות בתקופת גיל המעבר, על כל קשייו, הזדמנות נוספת לאתגר, המביא אותן לעשייה וליצירתיות שהם תוצר שלם של תפיסת עולמן הבריאה על החיים בכלל.

תקופת גיל המעבר יכולה להיות תקופה רווית תסכול וסבל לנשים רבות אם וכאשר התייחסותן הבסיסית לחיים בכלל לא תשתנה. להחמרת התסמינים הגופניים בתקופת גיל המעבר השלכות נפשיות הקובעות את מידת שליטתן על חייה האישה.

לסיכום, מלבד אימוץ אורח חיים בריא על כל אישה להבין את הדינאמיקה של החיים ולתת להם משמעות כל אחת על פי דרכה. אפשר לראות בתקופת גיל המעבר הזדמנות פז לצמיחה אישית וניצול כל יתרונות הגיל וההפך "טביעת כל האוניות" שיוביל ליצירת מתח נוסף על גופה של האישה, שיתרום ליצירת רדיקאלים חופשיים ולהידרדרות במצב הבריאות הכללי והזדקנות בטרם עת.

זכרו אם כך נשים נכבדות, שאת ניסיונכם בחיים אותו צברתם בטוב וברע, לא ניתן לקחת מכם. נצלו את יתרונו
נשים ו 40+

את כבר לא יודעת מה קורה איתך - גלי חום, הזעות בלילה, עצבנות, עייפות, מצבי רוח, השמנה, דיכאון, יובש בנרתיק וירידה בחשק המיני, הידלדלות העצמות.
"מה קורה - אני כבר מתפרקת" ?

התמונה לא חייבת להראות ככה, אפשר ורצוי לעבור את גיל המעבר בשלום... 

רקע
מהי תקופת גיל המעבר ?
גיל המעבר, שגבולותיו הם לרוב סביב גילאי 40 –65, אינו מחלה כפי שגורס המערך הרפואי הרגיל בעולם המערבי, אלא, תהליך טבעי. זוהי תקופה בה האישה עוברת שינויים פיזיולוגיים, נפשיים, חברתיים ומשפחתיים

תופעות גיל המעבר נגרמות בשל ירידה ברמת האסטרוגן, הורמון המין הנשי, הגורמת בנוסף גם לשינויים בלחץ-הדם, עלייה בכולסטרול ובטריגליצרידים ולכן עלייה בסיכון למחלות לב וירידה בחילוף החומרים הגורמת להשמנה.

לאחרונה התפרסם בתקשורת העולמית ובארץ, כי מחקר אמריקאי רב משתתפות בטיפול בתחליפי הורמונים לנשים בגיל המעבר, הופסק בפתאומיות ביולי השנה, מאחר והתברר כי התכשירים גרמו לעליה קטנה אך משמעותית בסיכון ללקות בסרטן שד. מייד שלחו מנהלי המחקר מכתבים ל-16 אלף הנשים המשתתפות בו, ואמרו להן להפסיק ליטול את ההורמונים .נטילת הורמונים (סינתטיים או טבעיים)
גורמת לירידה בסיכון ללקות במחלות לב (שהן גורם התמותה מספר 1 כיום), עצירת הידלדלות העצם, הורדה בשכיחות גלי החום, שמירה על גמישות העור, שמירה על רמות שומנים בדם תקינות. החיסרון הוא עלייה בשכיחות סרטן השד (ייתכן כי גם בנטילת הורמונים טבעיים). לנשים בעלות רקע של סרטן השד במשפחה או בעלות הפרעה בקרישת הדם, לא מומלץ לקחת הורמונים (גם לא טבעיים!) נשים אלו יכולות לצרוך דיאטה העשירה בפיטואסטרוגנים (מולקולה טבעית דמויית אסטרוגן), כמו כן לצרוך ויטמין E (הסברים בהמשך).

טבעיים תוספים 
1) חומצות שומן חיוניות- מסופקות לגוף משמן נר הלילה, שמן בוראז`, פטל שחור, שמן פישתן, חומצות אלו מייצרות חומרים העוזרים לאיזון ההורמונים, כמו כן טוב מאוד לשימור אלסטיות העור ועוד. ניתן לקחת זרעי פשתן או באבקה (רצוי לטחון לבד) אפשר להוסיף ליוגורט לדוגמה (דרך אגב יעיל גם נגד עצירות).

2) לאיזון הורמונלי דרושות כמויות מספיקות של ויטמין B6, אבץ ומגנזיום. רצוי לקחת מולטי-ויטמין שמותאם לנשים בגיל הזה. באופן כללי ספיגת הויטמינים יורדת עם הגיל. השלמה זו יכולה לחזק ולאזן, או לפחות לקחת קומפלקס של ויטמיני B אשר מאזן את תפקוד מערכת העצבים, לכן חשוב במצבי מתח/Stress, עוזר למצבי רוח, דיכאון, עוזר בהפקת אנרגיה מפחמימות.

3) ויטמין E - אנטיאוקסידנט (נוגד חימצון) מצויין - שומר על גמישות העורקים והעור, מונע חמצון של הכולסטרול בדפנות העורקים ולכן מונע מחלות לב ומחלות נוספות. מחזק את המערכת החיסונית. מחקר חדש מוכיח כי הוא גם יעיל למניעת גלי-החום האופייניים לגיל המעבר. אגב מחקרים מראים כי הויטמין E הטבעי יעיל בהרבה מאשר הנגזרת הסינתטית.

4) תוספת סידן - בגיל זה גובר הסיכון לאוסטאופרוזיס (חסר ממושך באסטרוגן מלווה בהידלדלות העצם). ההמלצה היא צריכה של 1200 מ"ג סידן ביום. כמעט בלתי אפשרי להגיע למינון זה רק ע"י מזון – קיימים הרכבים שונים, נגזרות שונות של סידן ובתוספת מינרלים וויטמינים שונים המשפרים את הספיגה - מגנזיום, בורון, ויטמין D, סיליקה ועוד.

5) כדורי סויה - תחליפי הורמונים טבעיים- איזופלבונים- לאיזון הורמונלי ולמניעת אוסטאופורוזיס. אסור לנטילה לנשים שיש להן מקרי סרטן השד במשפחה (יש להיוועץ תחילה ברופא היות והורמונים אלו עשויים להעלות שכיחות לסרטן, אך לעומת זאת הוכח כי מורידים שכיחות למחלות לב שהן סיבת המוות מספר 1 כיום.

6) צמחי מרפא - לאיזון הרמונלי - קיימים רבים, לדוגמה: Wild yam , Vitex , Black Cohosh , Dong Quai (אנג`ליקה) - בעל השפעה מאזנת על המערכת ההורמונלית הנשית, האחרון הוא צמח מחמם לכן לא מומלץ לסובלות מגלי-חום. ועוד צמחים נוספים. כמובן שחשוב מאוד התאמה של איש מקצוע לכל מקרה לגופו.

תזונה ופעילות גופנית 
בגיל זה הגוף זקוק לפחות קלוריות ולכן צריך להוריד קצת בכמויות המזון במטרה לא להשמין. או לחילופין להוציא יותר אנרגיה.
(sorry בנות, אלו החיים...) 
נשים שמקפידות על תזונה בריאה סובלות פחות מסימפטומים של גיל המעבר.
פיטואסטרוגנים במזון (מולקולה טבעית דמויית אסטרוגן)- בעיקר ליגנינים ואיזופלבונים- בפולי סויה, בחלב סויה, טופו, מיסו, לחם מחיטה מלאה, בזרעי פשתן – רצוי להרבות במזונות אלו, ניתן לנסות זאת קודם במקום התוספים. 

פעילות גופנית מומלצת מאוד - נשים הנמצאות בכושר טוב סובלות הרבה פחות מתופעות גיל המעבר.

חשוב להתאים לכל אישה את ההרכב האופטימלי המתאים לה, לעיתים מנסים הרכבים שונים עד שמוצאים אותו. 

שמנים ארומטיים
לאיזון הורמונלי וגיל המעבר - גרניום, רוז, אנג`ליקה 
להקלה על גלי חום - רוז, יסמין, מרווה, מרווה מרושתת, שומר, יארו 
להתעוררות מינית - ילנג-ילנג, רוז, קרדומון, פצ`ולי, יסמין, נרולי, 
לנדודי שינה - נרולי, פצ`ולי, לבנדר, פטיט-גרין, ורבנה, מנדרין
לעור מזדקן ולקמטים - נרולי, רוז, לבונה.

מה המשמעות של גיל המעבר בסינית? 

הפילוסופיה הסינית , כמוה הרפואה הסינית, רואה את האדם כמיקרו קוסמוס של הטבע. בהנחה זו, התבוננו הסינים העתיקים על הטבע ודרך התנהלותו והקישו ממנו על התנהגות האדם.
הפילוסופיה הסינית מקבילה את מעגל החיים למעגל עונות השנה. כמו הטבע, כך האדם מתקדם ומשתנה לאורך האביב, הקיץ, הסתיו והחורף של חייו.

הרפואה הסינית מקבילה את תקופת גיל המעבר לתקופת הסתיו. בסתיו נושרים הפרות מהעצים ואנו אוספים אותם לקראת החורף. תקופה זו מתאפיינת בעריכת חשבון נפש אישי וקבלת החלטות לגבי המשך דרכנו.
בתקופה זו האישה כבר הגיעה לשיא הפריחה והפוריות. בדרך כלל , יש לה כבר משפחה וילדים, קרוב לודאי עצמאים, אשר אינם זקוקים לאם במשרה מלאה. לרוב, האישה הגיעה לשיא הקריירה המקצועית ובדרך כלל במקום עבודה יציב. בתקופה זו האישה מפנה את האנרגיה, אשר עד כה הופנתה החוצה לסביבה הקרובה, אנרגיה זו מושקעת כעת יותר בעצמה פנימה, לטובתה היא. האישה מתחילה לחשוב יותר על הרצונות והצרכים שלה. נשים במערב נהנות היום מתוחלת חיים ארוכה יותר של כשמונים וארבע שנים. כלומר, אישה יכולה לחיות 35 – 40 שנים לאחר הפסקת הווסת ולהפוך את גיל המעבר ל"אביב"מחצית השנייה של חייה. 
כאמור, זוהי תקופה של חשבון נפש, בה האישה שואלת את עצמה שאלות כגון: מה עשיתי עד עכשיו בחיי? האם מיציתי את עצמי? ומה אני רוצה לעשות בעתיד? נשים רבות מתחילות לעשות דברים שחלמו עליהם בעבר ולא התאפשר להן. כגון חוגים למיניהם, לימודים, משקיעות יותר בקריירה שלהן ובדברים שהן אוהבות.

מנופאוזה היא מושג המתייחס להפסקת הווסת ונגזר מהמילים היווניות meno (חודש, וסת) ו- pausis -(הפסקה). תופעת הפסקת המחזור מתרחשת לרוב בין הגילאים 48 – 55. הפסקת המחזור היא רק סימפטום אחד מיני רבים העוברים על האישה בגיל המעבר. האישה יכולה לחוות סימפטומים נוספים כמו: גלי חום, הזעות בעיקר בשעות הערב והלילה, יובש במקומות שונים ( בעור הגוף, עיניים, פה, וגינה ובצואה ), עייפות, אי שקט, חרדות, עצבנות, דיכאון, אינסומניה (בעיות שינה), ירידה בזיכרון ובריכוז.

"כוח" הכליות (jing ) ורמתו, ברפואה הסינית, הוא המשפיע על מצבה הפיזיולוגי של האישה בגיל המעבר. לכליות תפקיד חשוב במערכת המין והרבייה, במערכת החיסון, הן קשורות לעצמות (בריחת סידן) , ובכלל , קובעות האם אדם חזק או חלש.

גם היהדות מייחסת חשיבות רבה לכליות, על אלוהים נאמר "רואה כליות ולב". במהלך חייה מאבדת האישה מכוח הכליות באופן טבעי, אך אורח חיים תובעני, תזונה לקויה,לידות רבות או הפלות, יחסי מין תכופים (גם בגיל צעיר) ועוד, יכולים להשפיע ישירות על אירוע הפסקת המחזור ועל סיכוי גבוה יותר לחוות סימפטומים משמעותיים בגיל המעבר.


כדי להפיק את המרב מהשינוי של גיל המעבר אני מעודד נשים לחשוב עליו כעל תהליך שבמהלכו תיצור האישה גוף בריא שהיא זקוקה לו עד סוף ימיה.

ישנן נשים במזרח, כמו בסין, יפן ועוד, אשר לא יחוו סימפטומים כלל (85% לערך). לעומתן נשים במערב, בהתאם לקונסטיטוציה אורח החיים והתזונה, יסבלו מתופעות קלות עד קשות מאוד בגיל המעבר ( 80% לערך ). תחילה סברו שהשוני בין הנשים במערב לנשים במזרח קשור לגנטיקה, אך בדיקה שנעשתה עם נשים אסייתיות שעברו להתגורר בארה"ב, וחיו את אורח החיים המערבי, מצאה כי הנשים הללו סבלו מסימפטומים באותם אחוזים כמו נשים ממוצא מערבי. דבר זה מלמד כי ההבדל לא מצוי בגנטיקה, אלא באורח חיים ובתזונה במזרח העשירה בפיטואסטרוגנים כמו סויה וטופו. 
הדרך הטובה ביותר לעבור באמצעותה את גיל המעבר, ולחיים בריאים בכלל, היא אורח חיים ותזונה נכונים התומכים בכליות לאורך כל חיינו ( רפואה מונעת ), יכולה להעניק לנו חיים אנרגטיים וחיוניים ולמנוע סימפטומים של גיל המעבר.
רוב תופעות גיל המעבר נגרמות בשל סנדרום שנקרא "חוסר יין בכליות". הכליות הן מקור האנרגיה המולדת, זוהי האנרגיה הבסיסית, התורשתית, כל אחד נולד עם כמות אנרגיה שונה התלויה באנרגיה של שני ההורים ברגע ההפריה. הגוף משתמש באנרגיה המולדת במהלך חייו ואין דרך לייצר אנרגיה כזו מחדש, אם האדם חי אורח חיים מאוזן הוא מייצר מספיק אנרגיה לאחר הלידה מהמזון או בנשימה מהאויר ולכן לא צריך להשתמש הרבה באנרגיה המולדת. האנרגיה המולדת מתבזבזת בלידות, הפלות, בעודף קיום יחסי מין, ובעבודה מאומצת ללא מנוחה מספקת או אם הגוף לא מייצר מספיק אנרגיה מאכילה ונשימה נכונה.
אם האדם חי חיים לא מאוזנים יבזבז במהלכם הרבה אנרגיה, יגיע לגיל זה כאשר כבר לא נותרו לו הרבה רזרוות. חולשת כליות תתבטא גם בנשירת שיער, כאבים בגב התחתון (אזור שליטה של הכליות) וייתכנו גם כאבי ברכיים.

חוסר יין - כאשר אין מספיק יין, אין מה שילחלח וירגיע, יווצר עודף יאנג יחסי ולכן סימפטומים של חום ויובש-גלי חום, יובש בנרתיק, עצירות ולעיתים גם יובש בגרון, וחוסר שקט.

טיפול ברפואה הסינית
בעיקר בצמחי מרפא סיניים ובתזונה סינית- לחיזוק היין. כמו כן טיפולי שיאצו יכולים לעזור לחיזוק מרידיאן הכליות, הרגעה, מנוחה, יעילים לטיפול בכאבי גב ולהרגשה כללית טובה יותר.


ברשותינו מספר רב של תערובות צמחים סיניות לגיל המעבר: לדוגמא:

Liu wei di huang wan: יוצרת מצב של נינוחות, רגיעה, חיזוק שורשים, מייצבת 
את ההרגשה. מחזקת חולשת גב תחתון ורגליים. 
מחזקת חניכיים, שומרת על לחות העור , מטפלת 
בסחרחורת, טינטון באזניים, הפרעות ראיה, ונשירת שיער.
מתקנת מצב של השתנה מרובה, צריבה לא דלקתית בשתן
מלחלחת את הנרתיק, ומעודדת חיוניות מינית.

Zhi bai di huang wan: זהו שינוי של התערובת הנ"ל והתאמתה למצבי חום כגון
גלי חום, כאבים בעת יחסי מין, ועוד מצבי חום פנימי.

Wen jing tang : לנשים עם הפרעות של חום וקור בו זמנית. הזעת יתר
עייפות ושינה לא רצופה. דימום לא שיגרתי, מצב נפשי של
חוסר הסתגלות למצבים משתנים. מצבי פחד, פאניקה,
בלבול וחוסר החלטטיות.

Tian wang bu xien dan: לנדודי שינה, ירידה בזיכרון, חוסר מנוחה נפשית, 
"דפיקות לב", הזעות לילה, יובש בפה, חום בבטן בידיים 
וברגליים, ירידה בריכוז. חוסר אהבה לעצמו ולזולת.

Wise women’s wall: למצבי מנופאוזה ו"אירגון הגוף מחדש". ליובש בעיניים, עור שיער ציפרניים, יובש ואגינלי, עצירות. גם לגלי חום, חולשה לסרוגין, חוסר מנוחה.

Harmonize kidney & heart: למצבי חוסר חשק מיני, ריגוש מיני קצר, הפרעות שינה, קושי במתן שתן, כאב גב עליון ושכמות, וחרדה.

Marrow Matters : להדרדרות מהירה במצב הבריאות. שיער מידלדל, שיניים נפגמות, עור עדין ויבש, שרירים מתכווצים ונחלשים, עצמות פריכות ושבירות, העלאת צפיפות העצם, וחיזוק כללי.

Xiao yao san: כאבי ראש, סחרחורת, כאב בצידי הגוף, עייפות, מחזור כואב מאד ולא סדיר, גודש בשדיים, גאזים בבטן, תפיחות בטן,
תחושת ניכור מהסביבה, חרדה, כעס ותוקפנות. 

אלו רק דוגמאות להרכבים הצמחיים המדהימים בעלי השפעה גוף – נפש.

מיניאלי ישראל, מומחה לרפואה סינית. מרפאות: בן יהודה 32, בית אל על, חדרים 617-618, ת"א.

בית מרקחת: העליה 11 , ת"א . טל: 036397777 פקס: 036397778 אישי: 0587999565 
www.metaplim.co.il/chinese                                              
www.minielymedicine.co.il   חנותינו ברשת       
mypharmacy@walla.com

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט