בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  דיכאון וחרדה
דף הבית >> הבלוג שלנו >> דיכאון וחרדה
הסבר על אופן האיבחון ושיטת הטיפול הינו מורכב מכדי לפרטו כאן ולכן
במקום לכתוב על אופן הטיפול בדיכאון ע"י תערובות צמחים ודיקור בחרתי לצרף כתבות ממקורות מוסמכים בנושא.
 
 
 
 
23/08/2006 האם אקופונקטורה יעילה לטיפול בדיכאון? (מתוך J Affect Disord.)
     מחקר שנערך לאחרונה ערך סקירה שבחנה את המחקרים האקראיים המבוקרים      החוקרים ציינו כי אקופונקטורה הפכה לגישה טיפולית משלימה ואלטרנטיבית פופולרית.
 
     המתודולגיה של המחקרים הוערכה תוך שימוש ב- Jadad criteria. בנוסף, אלמנטים שונים של תכנון  מחקר, כלומר אקראיות, סמיות והערכת   attrition rates, כומתו לצורך השוואות סיסטמתיות בין המחקרים.
 
      החוקרים דיווחו כי מתוך 9 ה- RCTs שנבחנו, 5 הוערכו כבעלי איכות ירודה בהתבסס על Jadad criteria.  יחסי הסיכוי שנגזרו מהשוואת  אקופונקטורה עם מצבי ביקורת בתוך ה- RCTs הצביעו, כך על פי הדיווח, על עדות כלשהי לתועלת של  אקופונקטורה בדיכאון.
 
      החוקרים הוסיפו, כי המגמות הכלליות הצביעו על כך ששיטות אקופונקטורה היו יעילות כמו תרופות נגד דיכאון  
     מגבלות המחקר שהועלו היו העובדה שה- RCTsשנמצאו היו מוגבלים בשל גודל מדגם קטן, קריטריוני  הכללה שאינם מדויקים,  בעיות   ברנדומיזציה, סמיות, תקופת מחקר קצרה והעדר מעקב אורכי.
 
      החוקרים סיכמו באומרם כי על אף הממצאים שעל פיהם יחסי הסיכוי של הספרות הקיימת מצביעים על כך   שיש מקום לאקופונקטורה   בטיפול בדיכאון, העדויות שהצטברו עד כה אינן חד משמעיות. ואולם,  הוסיפו  החוקרים נעשים מאמצים לתקנן  את הגישות המשלימות לטיפול בדיכאון, וישנה הצדקה להמשך מחקר סיסטמתי בנושא.
 
 
 
 
 
 פחדים וחרדות. התקפי חרדה, בריחת שתן, דופק מהיר או זיעה קרה - הן תגובות הגוף למתרחש. למה הגוף מגיב כך, ומה אפשר לעשות כדי לצמצם את התופעות על פי הרפואה הסינית
 
פחד
הרפואה הסינית הקלאסית משייכת את רגש הפחד אל יסוד המים, ואיבר הכליות. כליות האדם הממוקמות בבסיס הגוף מהוות את בסיס ומקור האנרגיה החיונית בגופו של האדם. תפקידן של הכליות לעגן את האנרגיה ולווסת את זרימתה. גם הלב נפגע מרגש הפחד והתוצאה תבוא לידי ביטוי בצד הנפשי. פחד וחשש משבשים את המערך האנרגטי, הפיזי והרגשי של האדם.
 
התקף חרדה
זהו מצב פתאומי ובלתי נשלט בו האדם חש כי הוא מאבד את יציבותו. פעימות לב מואצות ובלתי סדירות (פלפיטציות), קוצר נשימה וזיעה קרה - אלה התסמינים הפיסיולוגיים להתקף חרדה. תסמינים אלה מעידים על חוסר איזון פתאומי של אנרגיית הגוף, חוסר שליטה ויציבות בזרימה ההרמונית של אנרגית הגוף. במקביל חש האדם בלבול מנטאלי וחוסר בהירות המקשים עליו לבצע פעולות שונות. 
הרפואה הסינית הקלאסית מתארת מצב זה כחולשה פתאומית וכחוסר איזון בסיסי בגוף האדם. זהו מצב בלתי נשלט אליו נגרר האדם מתוקף הנסיבות ודרוש זמן לשם חזרה ליציבות אנרגטית ופיזית. הכליות המהוות את הבסיס האנרגטי של האדם מאבדות מיכולתן לייצב את גופו ואת האנרגיה הזורמת בו. 
 
השתנה וחוסר שליטה על הסוגרים
תחושת הפחד המציפה את האדם מערערת את אנרגית הכליות ושלפוחית השתן. שני אברים אלו קשורים אחד לשני ומייצגים את יסוד המים. האנרגיה השולטת על הסוגרים מאבדת מיכולתה וגוף האדם נכשל במשימה פשוטה וטבעית. 
 
על מנת לשלוט בשרירים הטבעתיים בגוף אנו זקוקים לנוכחות אנרגטית חזקה ויציבה, היכולה להיות מונחת בהתאם למצב הרצוני של האדם. במצב של פחד האדם ירגיש שיתוק הגורם לאנרגית הגוף לצנוח מטה. תנועת האנרגיה כלפי מטה גורמת לאדם לא לשלוט על פתחיו, וכך מאפשרת לשתן לברוח ללא שליטה. התופעה שכיחה בקרב ילדים אשר גופם אינו חזק להתמודד עם תחושות פחד. גם בקרב נשים תופעה זו שכיחה - איזור שלפוחית השתן אצלן נוטה במרוצת השנים להיחלש כאשר אחת הסיבות העיקריות לכך היא מאמץ הלידות.
 
ההשתנה הבלתי מבוקרת יכולה להיות שכיחה בקרב ילדים בלילה בעת שינה. זמן השינה הוא הזמן בו צפים בגופינו התרחשויות היום, התחושות והרגשות המודחקים. זהו זמן בו הגוף אינו פעיל ואינו טרוד או מועסק בעשייה, ופנוי להתמודד עם מה שהופנם במהלך היום.
 
הזעות ללא מאמץ
במצבי פחד ולחץ האדם מתחיל לעיתים להזיע ללא מאמץ - זיעה קרה. על פי הרפואה הסינית הקלאסית נוכחות האנרגיה ברמת העור חיונית לשליטה על נקבוביות העור. תפקיד האנרגיה לשלוט על פתיחת וסגירת נקבוביות העור ובכך לשלוט ולבקר את יציאת נוזלי הגוף מן הגוף. במצב של פחד ולחץ תופיע הזיעה ללא מאמץ. היחלשות האנרגיה וחוסר שליטתה בגוף מביאה להיעדרות נוכחות האנרגיה ברמת העור, וכך לזיעה בלתי מבוקרת כתוצאה מתחושות הפחד והלחץ.

הזעה מרובה ולא מבוקרת עלולה לגרום לאיבוד נוזלי גוף חיוניים אשר מהווים גורם מקרר ומרגיע. הזעה מרובה יכולה לשבש את מערך הנוזלים הפנימי ולהוביל לתופעות פיזיולוגיות מטרידות נוספות.
 
גמגום ובלבול ורבאלי
על פי הרפואה הסינית הקלאסית, התקשורת והיכולת הוורבלית של האדם קשורה אל נפש האדם. נפש האדם, רוח האדם, שוכנת באיבר הלב ונוכחות הדם בלב מקנה לה את יכולת האחסון. כאשר נפש האדם בריאה, מאוזנת והרמונית, היכולת הוורבלית תהיה רהוטה ומדויקת.
 
תופעת הגמגום שכיחה בקרב ילדים אשר עוברים שינויים להם אינם מוכנים. טראומה פתאומית, פחד קיצוני, שינוי לא צפוי אלה הן חלק מהסיבות להופעת הגמגום. תופעה זו, שאינה מולדת ומופיעה בפתאומיות, מעידה על פגיעה בנפש: הגוף לא הצליח ליצור את הקונכייה והמעטה לו הנפש זקוקה לשם הגנה ושמירה מטלטלות מיותרות ופתאומיות.
 
המבוגרים יחושו בלבול, קהות חושים וחוסר ריכוז אשר יתבטאו בקושי לאגד מילים באופן רציף וברור, קושי במציאת מילים והרכבת משפטים אשר יביעו את מחשבותיו, תחושותיו ורגשותיו.דרכים להתמודד
התחושות, המחשבות והרגשות סובבות במחול אינסופי ומתמשך, והאדם לרוב מסוחרר ומתקשה לייצב עצמו במציאות כזו. פתרונות מיידיים, מהירים ויעילים אינם תמיד בנמצא ולרוב על האדם למצוא בתוכו את התעצומות על מנת להתמודד ולצלוח מציאות שכזו.
 
הרפואה הסינית הקלאסית מציעה פתרונות במספר אפיקי טיפול – דיקור, צמחי מרפא סיניים, טווינא (עיסוי סיני), תרגולי גוף ונשימה ועוד. על מנת להגיע לתוצאות הרצויות יש ליצור תהליך אבחנתי וטיפולי הולם, אשר מאבחן את האדם באופן אישי ובהתאם הטיפול.
 
ישנן מספר דרכים ופעולות שיכולות להטיב בעיקר ברגעים אקוטיים ולתת את התמיכה הראשונית והחיונית לגוף על מנת להתמודד באופן הטוב ביותר.
 
תזונה
למרות השגרה המשובשת, חשוב להקפיד בתקופות כאלה על איכות המזון. ניתן לאזן את הגוף על ידי שימוש נבון ומושכל במערכת העיכול, הן ברמה האנרגטית והן ברמה הפיזית. התזונה וצמחי המרפא הסינים מהווים דרך נוספת וחיונית בכל הקשור להזנה, תמיכת הגוף וייצובו.
 
ילדים הסובלים מתופעת ההרטבה ואי שליטה על סוגרים מומלץ שיאכלו בטטה. ירק זה מחזק את הכליות וכך את האנרגיה הבסיסית בגופו של הילד. טעמה מתוק ויש ביכולתה לחזק את המרכז של הגוף ובסיס הגוף, וכך לסייע ליציבות ולזקיפות הפנימית הנדרשת.
 
במצב של התקפי חרדה חוזרים מומלץ לשלב בתפריט היומי תבשיל חיטה. החיטה, לפי הרפואה הסינית הקלאסית, מזינה ומחזקת את הלב, ובעיקר תורמת ליציבותו. ניתן אף לאכול לחם מחיטה מלא ועליו למרוח ממרח תמרים איכותי וליקוריץ. שילוב של שלושת מזונות אלו יוצר פורמולה טיפולית בת 5,000 שנה המוזכרת והמצוינת בכתבים הסינים העתיקים.
 
החיטה – מייצבת ומעגנת את הלב.
התמר – טעמו המתוק מחזק את מרכז הגוף, ומחזק תהליכי יצירה של דם ואנרגיה בגוף ובכך יוצר תמיכה  חיונית והכרחית לגופו של האדם.
ליקוריץ – יוצר הרמוניה בין כל המרכיבים לשם חלוקה והפצה נכונה בגוף כולו.
 
גם פרי הפסיפלורה – בצורת תה או הפרי עצמו – מרגיע את הנפש, משפיע על בית החזה ומסייע להסדרת הנשימה. מומלץ לאלה הסובלים מהתקפי חרדה חוזרים.
 
במצב של הזעות, בעיקר הזעות בכפות הידיים, מומלץ לשתות מיץ לימון טרי. מיץ הלימון יוצר תנועה של כיווץ בגוף וכך גורם לנקבוביות העור לא להישאר פעורות לרוב, אלא גם להתכווץ. על ידי כך נמנע "בריחה" של נוזלי גוף מהגוף, והזעה מוגברת לא מבוקרת ומיותרת.  
 
מגע
במצב של פחד וחרדה זקוק הגוף לתמיכה רבה ככל שניתן. מגע הוא דרך חשובה וחיוניות, דרכו ניתן להעניק תמיכה איזון ויציבות לגוף השרוי במצוקה. על מנת להחזיר את תחושות הביטחון לילדים, הנה מספר פעולות מגע שמבוססות על שיטת הטווינא (עיסוי סיני) ואשר יכולות לסייע במצבים אלו.
 
במצב של השתנה וחוסר שליטה על הסוגרים:
1.              יש לשבת מול הילד ולאחוז בכף ידו על ידי הנחתה בכף יד המבוגר.
2.              יש לעסות את פנים כף היד בתנועות סיבוביות באמצעות האגודל של המבוגר.
3.              התנועות הסיבוביות תחלנה מכיוון האגודל של הילד, לאורך היקף כף היד ועד לזרת (קצה הזרת).
4.              לאחר השלמת הסיבוב יש ללחוץ על קצה הזרת וליצור תנועות סיבוביות עם כיוון השעון.
 
יש לבצע פעולות מגע אלה במשך חמש דקות ברציפות. תחושת המגע וחיוניות המגע בין ההורה לילד מסייעות רבות לרגיעה ולביטחון. הילד נאחז ונתמך על ידי מבוגר
 והוא חש כי מתייחסים אליו ותומכים בו.
 
מטרת העיסוי לתמוך בשלפוחית השתן והכליות (הזרת מייצגת אותן) על ידי הבאת אנרגיה מסוג של אדמה (האגודל מייצגת את יסוד האדמה) לכיוונן. כך האדמה תומכת ומייצבת את הכליות ושלפוחית השתן ומונעת מצבים של השתנה וחוסר שליטה על הסוגרים.
 
על מנת להרגיע ילדים
1.              שבו מול הילד, הניחו את כף ידו בידכם ואחזו בה.
2.              יש לאחוז בשליש העליון של אצבע האמה ולעשות תנועות משיכה מהירות כלפי חוץ במשך דקה.
3.              יש להמשיך בעיסוי מעגלי עם כיוון השעון במרכז פנים כף היד במשך דקה.
4.              בסיום יש "לגלוש" עם האגודל מפרק כף היד של הילד "כלפי מטה" וללחוץ על הנקודה הנמוכה 10 פעמים. 
 
פעולות עיסוי אלה לקוחות מתוך תורת הטווינא הסינית לילדים, ומסייעות לתמיכה באזורים המשפיעים על הלב והנפש.
 
התקף חרדה אצל מבוגרים
במצב זה חשובה התמיכה של האחד בשני. על האדם התומך לאחוז ככל שניתן באדם ששרוי בהתקף החרדה ולפעול באופן שיקנה לו תחושת ביטחון ותמיכה ככל שניתן.
 
1.              ראשית, יש לסייע לאדם לווסת את נשימתו ולחזור למסלול נשימה נכון. על האדם התומך לנשום יחד עם הנתמך ובכך לסייע לו לווסת את נשימתו.
2.              האדם התומך יאחז עם שתי ידיו את האדם השרוי במצוקה, עם ידו האחת על בית החזה והשנייה על הגב בצורת מלקחיים. 
3.              לאחר ויסות הנשימה יבצע האדם התומך תנועות סיבוביות עם כיוון השעון על בית החזה וכך יתמוך בתהליך הסדרת הנשימה.
4.              לאחר שהנשימה מתייצבת האדם התומך יבצע תנועות סיבוביות עם כיוון השעון על איזור הגב העליון עם תנועות משיכה כלפי מטה. יש לבצע פעולות אלה מספר פעמים עד שגופו של הנתמך חש כי הוא יציב מספיק ותחושת חוסר היציבות חלפה לה.
5.              ניתן גם לבצע תנועות סיבוביות (עם כיוון השעון) באזור פרק כף היד. באזור זה ממוקמות נקודות ואזורים המשפיעים על הלב ותומכים בו.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט