בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  הכל על גמילה מעישון
דף הבית >> הבלוג שלנו >> הכל על גמילה מעישון
הכל על גמילה מעישון
יום רביעי, 14 במאי 2008, 11:50 מאת: ליאת עיני, דוקטורסהנה נדלקת לה שוב הסיגריה האחרונה לפני הגמילה. האם הפעם הפרידה מהניקוטין היא לתמיד ולמה כל כך קשה להפסיק לעשן?
 
 
העובדה שהעישון מזיק לבריאות הפכה כבר מזמן לאקסיומה. במציאות שכזו נשאלת השאלה מדוע כל כך הרבה אנשים ממשיכים לעשן? רבים מהמעשנים מאמינים ביכולתם להפסיק לעשן, מעטים מהם מוכנים להודות כי הם מכורים לסיגריות.
 
ד"ר יואל גרייף, לשעבר מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי תל אביב, מתייחס לעניין ההתמכרות: "מבחינה נפשית מדובר בהרגל, אך זוהי גם תלות פיזיולוגית. הגוף התרגל לרמת ניקוטין מסוימת וכתוצאה מכך לדיכוי של התיאבון, לשקט ולרוגע. אדם שמפסיק לצרוך ניקוטין בבת אחת, יכול לסבול מאי סדר פיזיולוגי בעקבות השינויים בגוף. ההתמכרות לסיגריות היא חזקה וקשה להיגמל ממנה אף יותר מקוקאין".
 
פרופ' פלטיאל וינר, מנהל מחלקה פנימית א' במרכז הרפואי הלל יפה, מצביע על הניקוטין כחומר ממכר: "עישון סיגריות עומד בקריטריונים להתמכרות, שפורסמו על ידי משרד הבריאות האמריקאי. החומר הממכר גורם לתגובה פסיכו-אקטיבית אצל המשתמש. מהסיבה הזו, אנשים יעשנו רק סיגריות שמכילות ניקוטין".
 
"אילו עישון היה רק הרגל ולא התמכרות, ניתן לשער שהרבה יותר אנשים היו מפסיקים לעשן לנוכח המודעות הגוברת לנזקי העישון", אומר ד"ר דניאל ויילר, מומחה למחלות פנימיות ולמחלות ריאה ומנהל מכון הריאות במרכז רפואי כרמל, חיפה.
 
"הצהרה של מעשן, כי הוא אוהב לעשן מבטאת סוג של תמימות, מכיוון שבשלב מוקדם, לאחר שמתחילים לעשן, הגוף מפתח תלות בניקוטין. למעשה, נוצרת התמכרות שקשה להינתק ממנה. בחינה פשוטה ואמינה של מידת התלות הפיזית בניקוטין אצל מעשנים היא הזמן שחולף מהרגע שמתעוררים בבוקר ועד להדלקת הסיגריה הראשונה. מי שחייב לעשן עם היקיצה, בוודאי סובל מתלות פיזית בניקוטין".
 
עליה במשקל או עישון?
 
הניסיון להיגמל מעישון כרוך בתופעות לוואי, שניתן למזער על ידי שיטות וחומרים שונים. לדברי פרופ' וינר, "להפסקת העישון והשימוש בניקוטין תוצאות פיזיולוגיות מיידיות: עצבנות, חוסר מנוחה, ירידה בריכוז, בלבול קל, ירידה ביכולת להתרכז בביצוע משימות, מתח, רעב, עליה במשקל, הפרעות שינה, רעב לניקוטין, ירידה בהפרשת אדרנלין ונוראדרנלין בגוף".
 
החשש הגדול ביותר של נגמלים מעישון הוא כמובן העלייה במשקל. פרופ' ויינר מסביר: "ניקוטין מדכא תיאבון ולכן גמילה מניקוטין מגבירה את התיאבון. חוש הטעם משתנה עם הפסקת העישון, והאוכל, במקרים רבים, הופך לטעים יותר. ואולם, מעשן שלא משנה באופן דרסטי את הרגליו, יעלה כשני קילוגרמים במשקלו במשך השנה הראשונה לאחר הגמילה".
 
ד"ר ויילר מסביר, כי "הפסקת עישון מלווה בתופעות של גמילה השונות מאדם לאדם, תלוי בכמות ובמשך זמן העישון. התופעות המתמשכות נמשכות בין 8-12 שבועות והתופעות קצרות המועד נמשכות בין 24-48 שעות. התופעה השכיחה ביותר הכרוכה בהפסקת עישון היא השמנה, שגורמת לרבים, במיוחד נשים, לחזור לעשן".
 
ד"ר גרייף מבקש להרגיע את מי שחושש מהשינויים בגזרה. "רוב האנשים שמפסיקים לעשן מעלים בין שלושה לארבעה קילוגרמים במשקל, אולם זהו דבר זמני ובהמשך המשקל חוזר לקדמותו. חשוב לטפל בנושא של הפסקת העישון ולאחר מספר חודשים, במידת הצורך, לעשות דיאטה".
 
להיגמל בהצלחה
 
על אף הקשיים, רבים מהמעשנים מצליחים להיגמל מעשן הניקוטין לצמיתות. נשאלת השאלה כיצד הם עושים זאת. אחדים משתמשים בתוספי ניקוטין שחלקם נמכרים ללא צורך במרשם, אחרים נעזרים בפסיכולוגים שהתמחו בתחום ומסוגלים ללוות מטופלים בזמן הפסקת העישון ומתמצאים בתחליפי ניקוטין. החלופות הן מסטיק, טבליות למציצה, מדבקות ומשאפים.
 
"כל החלופות עובדות על עיקרון של כניסה למחזור הדם דרך הריריות או העור ולא על ידי ספיגה ממערכת העיכול", מסביר ד"ר ויילר. "כמו כל תרופת OTC (ללא מרשם) צריך לקרוא היטב את ההוראות. למשל, לעיסה של המסטיק ללא הפסקה תגרום לבחילה, הזעה קרה ותופעות אחרות הקשורות בהרעלת ניקוטין".
 
לדברי פרופ' וינר, יש אפשרות להיעזר בטיפול תרופתי בזמן הגמילה מעישון. "הקבוצה הראשונה מכילה תחליפי ניקוטין ומיועדת לתת מענה לכמיהה לניקוטין בזמן הפסקת עישון. תחליפי הניקוטין יעילים והוכח שהם מגדילים את סיכויי הגמילה פי 1.5-2.7.
 
בנוסף, בישראל רשום גם משאף המכיל ניקוטין בשם המסחרי Nicorette. אחת התרופות שאושרה לשימוש בזמן הגמילה מניקוטין היא בופרופיון (זייבן), הדורשת מרשם רופא, שהיא למעשה תרופה נוגדת דיכאון. במספר עבודות הוכחה יעילותה של התרופה לעומת אינבו ואף לעומת שימוש בתחליפי ניקוטין. התרופה ממתנת את הפעילות המוגברת במוח באיזור האחראי על הרגשת ההנאה והדחף לעשן שנגרם בהשפעת הניקוטין. ייחודה של התרופה טמון בפעולתה המושהית המאפשרת טיפול הדרגתי בהתמכרות לניקוטין.
 
תרופה נוספת שהוכנסה לאחרונה לשימוש בזמן הגמילה מניקוטין היא הוארניקלין (צ'אמפיקס) - תרופה המתחברת לקולטנים לניקוטין במוח, פועלת חלקית על הקולטן ומקלה את תסמונת הגמילה מניקוטין. גם תרופה זו, מחייבת מרשם רופא".
 
רק שליש מהאנשים שמפסיקים לעשן מצליחים להיגמל סופית - כך לפחות מראים הנתונים. האומדן לגמילה כמעט מוחלטת הוא שנה לפחות ללא עישון. להפסיק לעשן זו פעולה יחסית קלה, הקושי הוא בגמילה לצמיתות. ואולם, ההשפעות הבריאותיות הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך מעידות כי המאמץ בסופו של דבר משתלם.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט