בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  מחלות חורף, שפעת, הצטננות
דף הבית >> הבלוג שלנו >> מחלות חורף, שפעת, הצטננות
כיצד מתפתחת מחלה בגופנו לפי תורת הרפואה הסינית? איך לטפל בעצמנו טיפול מונע ומה הבדלים העקרוניים מתורות הרפואה המערביות.
 
 
 
השיטה המכונה 'רפואה סינית' היא גוף ידע עתיק יומין המאגד בתוכו את חוכמת רפואות המזרח הרחוק. השיטה מאמינה בקיומה של אנרגיית חיים המכונה צ'י, הנובעת מהאיברים הפנימיים ושוטפת לאורכו ולרוחבו של הגוף במערכת תעלות המוכרות כמרידיאנים. הבריאות נשמרת כל עוד תנועת הצ'י שופעת וחלקה, כשהיא נעה דרך רקמות הגוף, מהאיברים למרידיאנים ולהיפך. 

מחלה נוצרת כאשר שטף האנרגיה נחסם מסיבה מסויימת, ותפקידו של המטפל ברפואה סינית הוא להשיב את האיזון המופר על כנו, ולשחזר את זרימת הצ'י הקולחת. ביכולתו לעשות זאת באמצעות גירוי מיומן של המרידאנים, כשהוא נעזר במגע, דיקור, מוקסיבציה, כוסות רוח וכלים נוספים, או על ידי השפעה ישירה יותר על האיברים הפנימיים עצמם, אז הוא משתמש במרקחות צמחי מרפא ובהמלצות תזונתיות.

גישתה של הרפואה הסינית למחלות החורף ייחודית ומעניינת: מחולל המחלה לא נתפס כווירוס או חיידק, אלא כאקלים האופייני של קור, רוח ורטיבות; 'מערכת החיסון' היא מעין הילה אנרגטית הרוחשת בין השרירים והעור (העור הוא הגבול המפריד בין האדם לסביבתו); בזמן שמחוללי המחלה מנסים לפלוש אל הגוף מבעד לעור, בעיקר באזור הגב העליון והעורף, עוסקת מערכת ההגנה בהדיפת הפולשים, בדומה לכוחות צבא המסכלים ניסיונות חדירה לגבולות הארץ. 

מסיבות שקצרה היריעה מלהכיל, דווקא בחורף נוטות אנרגיות הגוף להתכנס פנימה, ואם אין מהן בשפע, נותר גבול העור פרוץ במידה כזו או אחרת, מחוללי המחלה מצליחים לחדור והמחלה עצמה מקבלת ביטוי מספר שעות או ימים לאחר מכן. ברפואה הסינית קשורים העור והריאות ביניהם, ולכן רוב מחלות החורף מתבטאות כזיהומים שונים של מערכת הנשימה.

טיפול מונע ועצות כלליות לשמירה על הגוף

הרפואה הסינית דוגלת במניעה, ובכתבים העתיקים מתוארות דרכי ההתנהגות הנאותות לסתיו ולחורף. מי שיקפיד על כללים הגיוניים אלה, יחלה פחות, ואולי בכלל לא:

לעומת הקיץ החם והתזזיתי, הסתיו והחורף מאופיינים באיטיות ובפסיביות יחסית. עלינו לחקות תכונה זו, להאט את פעילויותינו, להישאר יותר בבית ולמעט את היחשפותנו לסביבה הקרה. במיוחד יש להימנע מלנשום ישירות אויר קר.

משפט סיני שיש לזכור: "הרוח היא חוד החנית של עשרת אלפים המחלות"

יש לסייע להילת האנרגיה המגנה באמצעות לבוש נאות. למרות כללי אופנה כאלה ואחרים, על הגוף להישאר מכוסה, ובעיקר יש להקפיד ולהגן על העורף, השכמות והגב התחתון.

יש להימנע מהזעה מיותרת. חשיפה לקור ורוח כאשר מזיעים היא מתכון בטוח לשפעת רצינית.

לטעמים חמוצים יש אנרגיה מכווצת ומכנסת, ההולמת את עונת הסתיו ומחזקת את הגוף. כדאי לשלב בתזונה הכללית כמויות קטנות של זיתים, מלפפונים, כרוב כבוש, יוגורט, לימון, פירות הדר חמוצים ותה מפקעות ורדים (הערה: מזונות אלה אסורים בזמן מחלה, ומשמשים רק למניעה).

כשהחורף מגיע, ניתן להחליף את המזונות החמוצים במזונות מרירים ומלוחים, המניעים את אנרגיית הגוף פנימה ומחסנים אותו. דוגמאות מומלצות הן פטרוזיליה, סלרי, שעורה, תה קמומיל, שן ארי ואכינצאה, צדפות ומזונות שהוסף להם מלח (במידה. מינון רב של מלח מסוכן לבריאות).

יש להקפיד על פעילות גופנית קלה ונעימה, שתפקידה להניע את הדם, לשמן את המפרקים ולהזרים את הצ'י. הדבר מקשה על פלישת מחוללי המחלה ומרחיק את הקור.

תכשירים ואמצעים רפואיים לטיפול 

תורת עשבי המרפא הסינים הצמיחה מרקחת קלאסית שתפקידה למגן את הגוף מפני הקור והרוח.
שמה   YU PI FENG SAN, ובעברית: "מסך הרוח" המהווה  טיפול מונע יעיל לשלבים הראשונים של הצטננות.
 היא אכן פועלת כמסך המעבה את הילת האנרגיה המגנה, המכונה WEI QI.
ישנן חברות המוסיפות למרקחת ויטמין C ואבץ. אפשר להשתמש בה בתור 'חיסון', כלומר כמרקחת מניעתית (אף שמשמשת לטיפול ראשוני במחלה עצמה), וכדאי לנטול אותה מסוף הקיץ ועד לאביב.
 
הרכב מצוין נוסף הינו " Gan Mao Ling " הרכב צמחי זה יעיל לשפעת הכוללת חום,כאב גוף, שיעול,נזלת .אם תלקח בזמן ובמינון נכון הרי בתוך 24-36 שעות תתפוגג המחלה ותעלם !!

ללוקים בהצטננות העצה הסינית היא זו: "רוצו לקבל טיפול". בשעות הראשונות להופעת המחלה סיכויי הריפוי גבוהים להדהים. המטפל משתמש במחטים סיניות, בחימום בעזרת מוקסה או בהנחת כוסות רוח, שלמרות השם שיצא להן הן אביזר טיפולי ממדרגה ראשונה, בעיקר כשמדובר בהצטננות או שפעת.

טיפול עשה זאת בעצמך להצטננות בשלביה הראשונים הוא כדלקמן (אינו מהווה תחליף לביקור אצל רופא)

חשוב לנוח ולא להמשיך כרגיל. הגוף נלחם עכשיו ולא כדאי להטריד אותו.

יש לעודד הזעה, רצוי על ידי שתיית תה צמחים חם וכניסה למיטה תחת שמיכה עבה. ההזעה המבוקרת הודפת את הפתוגן אל מחוץ לגוף לפי הרפואה הסינית.

יש לאכול פחות מהרגיל ולצרוך מזונות פשוטים כגון מרק ודגנים. חשוב להפסיק את צריכת המזונות המכווצים, ולצרוך מעט מזונות חריפים. הטעם החריף הוא בעל אנרגיה הודפת וצנטריפוגלית, והוא מסייע לגוף להרחיק מעליו את מחולל המחלה כיוון שהוא מייזע. לדוגמא: בצל ירוק, שום, ג'ינג'ר טרי, קינמון, פלפל שחור וקמומיל. 

אם מופיע חום ניתן לספוח אותו על ידי רטיות קרירות או כניסה לאמבט פושר. מנטה, נענע וצנון הם מזונות מצננים ומומלצים בעת הופעת החום. 

לעיתים, במהלך המחלה, ישנה הזעה אך החום אינו יורד. הזעה מתמשכת מתישה את הגוף ויש לעצור אותה על ידי החלפת המזונות החריפים במזונות חמוצים, כמו תה עם לימון וכו'.

לדלקת גרון ניתן ליטול את המרקחת  YIN QIAO SAN או לדלקת חזקה ISATIS SOLUTION
 
לנזלת וגודש ניתן ליטול את   BI YAN PIAN היעיל מאוד לקדחת השחת גם כן.
 
לכאבי שרירים ומפרקים ניתן לעסות את העור בעזרת שמן/משחת  מנטה סינית .

במה עדיפה הרפואה הסינית על זו המערבית? הרפואה המערבית תוקפת את מחוללי המחלה בתרופות חזקות ורעילות במידת מה. האנטיביוטיקה (שלעיתים אין מנוס מלנטול אותה) נתפסת על ידי הרפואה הסינית כחומר המקפיא את מחולל המחלה ונועל אותו בשכבות הגוף. הדבר מנוגד להשקפתה, הדוגלת בהרחקת הפתוגן באמצעות הזעה. 

פתוגנים הנותרים ונאספים בגוף, גם במצבם ה'מוקפא', עשויים להוביל למחלות קשות שנים אחר כך, כגון טרשת נפוצה, מחלת התשישות הכרונית וכו'. איני רוצה להביע את דעתי האישית בנוגע לנחיצותם של חיסונים, אך מה שאמרתי לגבי האנטיביוטיקה נכון עשרות מונים לגביהם, לאורה של הרפואה הסינית. יש לשקול היטב קבלת חיסון.
     
 קישור למאמר בנושא מחלות חורף http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3321115,00.html
     
 
 
מיניאלי  ישראל, מומחה לרפואה סינית.
מרפאות: ת"א, בן יהודה 32, חדרים 617-618
לקביעת תור 0522531596     
 
בית מרקחת: העליה 11, ת"א
טל: 036397777
פקס:036397778

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט