בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  נשירת שיער ורפואה סינית
דף הבית >> הבלוג שלנו >> נשירת שיער ורפואה סינית
נשירת שיער ורפואה סינית  
מבוא:

מהי המחזוריות הנורמאלית של צמיחת שיער ונשירתו?

בכל רגע נתון כ-10% מסך השערות נמצאים במצב מנוחה. לאחר כ-2-3 חודשים, השיער הנמצא במנוחה נושר ושיער חדש מתחיל לצמוח במקומו. משך צמיחה זה 2-6 שנים. כל שיערה צומחת כ-1 ס"מ לחודש במהלך שלב זה. כ- 90% של שיער הגולגולת נמצא בשלב צמיחה בכל רגע נתון.

זה לגמרי נורמאלי שתהיה נשירה של כמה שיערות מדי יום כחלק מהמחזוריות. ברם, ישנם אנשים החווים נשירת שיער מוגברת.

מהו הגורם לנשירת שיער מוגברת?

מספר  רב של גורמים יכולים לגרום לנשירת שיער מוגברת:
 
 1. 3-4 חודשים לאחר מחלה או ניתוח גדול ניתן לראות לפתע נשירת שיער ניכרת. נשירה זו מיוחסת לסטרס של המחלה והיא זמנית. 'טלוגן אפלוביום' - Telogen Efluvium  בסוף המאמר  דוגמא לתפריט לנשירת שיער אחרי לידה

2. בעיות הורמונאליות יכולות לגרום לנשירת שיער. באם בלוטת התריס פועלת יתר על המידה או תת-פעילות הבלוטה, השיער ינשור. הטיפול בנשירה זו הוא באמצעות הטיפול בבלוטת התריס.
 נשירת שיער יכולה להתפתח באם הורמוני המין הזכריים והנקביים הידועים בשם אנדרוגן ואסטרוגן, שיצאו משיווי משקל. התקרחות זו מתרחשת אצל נשים וגברים כאחד והיא נובעת בשל השפעתו המזיקה של הורמון המין הזכרי, טסטוסטרון, על שורשי השערות – האנדרוגנים (מכאן נובע שמה של התקרחות זו), בתהליך שנקרא 5 אלפא רדוקטז.
בתהליך זה, זקיקי השיער הרגישים לאנדרוגן מתכווצים בהדרגה ומאבדים את יכולתם להצמיח שיער בריא ולבסוף הם מתנוונים ונספגים חזרה בגוף.
בתהליך 5 אלפא רדוקטז, ההומרון הגברי, טוסטסטרון הופך לדיהידרוטסטוסטרון וגורם לנשירת שיער הראש והגדלת הפרוסטטה. ככל שפעילות זו מוגברת, מתרחשת התקרחות וגדלה הפרוסטטה.  את פעולת ה-5 אלפה רדוקטז מדכא צמח הדקל הננסי. הדקל הננסי הוא עוצר ומאט את ההתקרחות הגברית שיכולה לקרות גם לנשים.

 גם החזרת שיווי המשקל של ההורמונים תעצור את נשירת השיער.

3. הרבה נשים חוות נשירת שיער כ – 3 חודשים לאחר לידה. . נשירת שיער זו קשורה לשינויים הורמונליים. במהלך ההיריון, רמה גבוהה של הורמונים אחדים גורמים לגוף לשמר שיער אשר באופן רגיל היה נושר. כאשר רמת ההורמונים שבה למצב טרום הריון, , השיער נושר והמחזוריות הנורמלית של צמיחה ונשירה חוזרת שנית.
 
4. הפרעות עיכול ע"י זיהום בשם הליקובקטר פילורי.

חיידק זה התגלה בסוף שנות ה-80' ומהר מאוד החלו לתלות בו כל בעיה, קטנה כגדולה, שהופיעה במערכת העיכול, ובכלל זה אולקוס וכיבי קיבה.

בין היתר, החיידק מתקיים בגוף על ידי גזילת ברזל, אבץ ו-B12 מגופנו. חוסר במינרלים אלה, גורם בין היתר, לנשירת שיער. כאשר מזוהה נשירת שיער משמעותית, חשוב לבדוק באם הזיהום קיים ולטפל בו ולהחזיר ברזל.

ברפואה המערבית מטפלים בחיידק זה באנטיביוטיקה, אך מחקרים הוכיחו כי לאורך השנים, פיתח עמידות לתרופה. ברפואה הסינית משתמשים בתערובת צמחי מרפא שפוגעת בחיידק ובהצלחה מרובה וללא תופעות לווי.

5. טיפוח שיער גרוע יכול לגרום לשיער יבש ושביר. במצב של שיער יבש ושביר, יש בראש ובראשונה לערוך בדיקת חוסרים של ברזל ואומגה 3 בבדיקת דם. באופן מקצועי יש לטפל בפורמולות צמחי מרפא סיניות שמחזקות את השיער ואת זרימת הדם לשורשי השיער.
שני הצמחים בהם נעשה שימוש ברפואה הסינית הם השומשום השחור וצמח נוסף שנקרא "He  Shu Wu" שפירושו בסינית "מר וו שחור השיער".
הסיבות ליובש ושבירות השיער הן הזנה דלה של השיער או התפתחותן של פטריות בקרקפת, אשר פוגעות בשיער ובמקרה שכזה הטיפול כנגדן נעשה בחומרים נוגדי פטריות.
מוצרים מצוינים לטיפול בשיער שביר ויבש הם שמן קוקוס, אשר מזינים את הקרקפת, מזינים אותה ונספגים היטב וכן תמצית האורגנו הרפואי, שלו תכונות אנטי-בקטריאליות,

6. שיער שמנוני. תזונה לקויה או מיעוט שטיפות השיער יכול לגרום לשיער להיות שמנוני, דביק ובעל ריח לא נעים. השומן חונק את שורשי השיער, ומספק מקום מצוין להתרבות של חיידקים ופטריות.
חשוב לרחוץ מדי יום את הקרקפת ולסלק עודפי שומן. כמו כן, יש להקפיד על תזונה מאוזנת, על פיה העור יפריש פחות שומנים. במידת הצורך משתמשים בפורמולה של צמחים סיניים.
 

7. ישנן תרופות אחדות אשר יכולות לגרום לנשירת שיער. נשירה זו משתפרת עם הפסקת נטילת אותן תרופות. התרופות השכיחות הגורמות לנשירה כללית – נוגדי קרישה, תרופות למחלת גאוט, תרופות הניתנות במחלות ממאירות, ויטמין A במינון גבוה, גלולות למניעת הריון ותרופות כנגד דיכאון.

8. ישנם כמה זיהומים היכולים לגרום לנשירת שיער. בילדים ניתן למצוא מחלה פטרייתית של הקרקפת. הזיהומים מגיבים היטב לטיפול אנטי פטרייתי.

9.  נשירת שיער תתחולל בחלק ממחלות כלליות – לופוס או סכרת. מאחר ונשירת השיער יכולה להיות סימן מוקדם של מחלה, חשוב לאבחן את המחלות מוקדם ככל האפשר ולטפל בהן.

10. חבישת כובע/קסדה וכד': באם חובשים אביזר הדוק מדי לקרקפת, התוצאה יכולה להיות אובדן שיער. זה נקרא בלעז TRACTION ALOPECIA. באם הלחץ הופסק טרם היווצרות צלקות בקרקפת, השיער יצמח בשנית למצבו הנורמאלי. לעומת זאת, הצטלקות יכולה לגרום לנשירת שיער בלתי הפיכה. שימוש ממושך בשמן חם או בתכשירים כימיים שונים, יכולים לגרום לדלקת ונפיחות של זקיקי השיער. התוצאה הסופית של התהליך הוא הצטלקות ואובדן שיער קבוע.

11. תורשה : אין ספק שלגנטיקה יש חלק משמעותי לגבי סוג השיער שלנו ועד כמה נסבול מנשירת שיער. ילד שצוחק על אביו שהוא קירח, יגלה מהר מאוד שגם הסיכוי שלו להקריח הוא גדול, כך גם לגבי אישה שבמשפחתה יש נטייה לשיער דק ולאיבוד שיער.
 
ישנן גם מספר רב של מחלות גנטיות היכולות לפגוע בשיער ולגרום להתקרחות, הן אצל גברים והן אצל נשים. אמנם אצל גברים תופעת ההתקרחות יותר שכיחה, אך היא קיימת גם אצל נשים. לעומת זאת, אצל נשים המודעות לנשירת השיער ולהיותו דליל או שביר בדרך כלל גבוהה יותר.
  "ההתקרחות השכיחה" היא זו הנצפית בגברים. אנשים להם אובדן שיער כיוון שירשו תכונות אלו. גברים אשר איבדו שיער בגיל צעיר נוטים לפתח התקרחות מפושטת. דפוס ההתקרחות בגברים מתאפיין בנשירת שיער מקו השיער ובקדמת הראש. נשים מפתחות דפוס התקרחות נשית. במצב זה השיער נעשה דק ודליל בכל הקרקפת.
בכדי לנסות ולהבין את ביולוגיית התורשה בנשירת שיער יש צורך להפריד בין תורשה לבין התבטאות. תורשה הינה הפוטנציאל הגנטי עמו אנו נולדים כמו- צבע העיניים, צבע העור וצבע השיער. מאידך, התבטאות הינה הנטייה של הגוף ליצור כמה בעיות כמו - השמנה, סכרת, נשירת שיער. אלו פרטים בהם איננו שמחים לרוב, כאשר אנו בוחנים את עצמנו במראה.

האם הביטוי הפיך? לא ניתן לבטל את הביטוי של הגוף אך לרוב ניתן להכיל אותם. לדוגמא: באם הביטוי הוא השמנה או סכרת, ניתן לבחור בשינוי אורח החיים. אפשר ליזום תזונה דלת קלוריות, פעילות גופנית יומיומית ובכך לבטל את ההתבטאות או למתן אותה.

12. תזונה לקוי או דיאטות קיצוניות: כאן יש לצרוך מזונות מחזקים כגון –מוצרי בשר, דגים,ביצים קטניות ודגנים וירקות כתומים –גזר ,דלעת ,בטטה. עדשים, שומשום, סרפד, פטרוזיליה ,קינמון, כורכום,רוזמרין ,שיבולת שועל ,גריסי פנינה.                                                                                                מזונות שמכילים אבץ : אבץ נמצא בכמויות גדולות במוצרי בשר,ביצים עוף,מוצרי חלב,פירות ים,שעועית, חומוס, שקדים,זרעי דלעת ,נבט חיטה, שמרי בירה ומיסו,קינואה,נבטים .
מזונות המכילים ברזל : ברזל נמצא בעלים ירוקים כמו תרד פטרוזיליה,ברוקולי ,מונגולד ,בקטניות ( חומוס,שומשום,עדשים,אפונה ,פול) ,מוצרי סויה, אגוזים ,אבוקדו ופירות יבשים ,קינואה בורגול ושמרי בירה. וכמובן במוצרים מן החי.
למי שלא יכולה להתמיד בתזונה מזינה ניתן לקחת תוספי מזון שניתן לרכוש בכל בית מרקחת .יש לשים לב להרכב הויטמינים והמינרלים –מומלץ שירכיב כמות  גדולות של אבץ וברזל ,חומצות אמינו וויטמיני מקבוצת B. ויטמיני B  עוזרים במצבי אנמיה ומפחתים מצבי סטרס.
על פי המסורת הסינית, מזונות שיכולים לחזק את השיער ולהחזיר לו את צבעו ואת הברק הם אצות למיניהן (בעיקר היג'יקי), שעועית שחורה ועשב חיטה, שיש להם את היכולת לחזק דם בעוצמה. שעועית למיניה, ירקות ירוקים כהים, דגים, כבד, מח עצם, מוצרי חלב, נבטים, שקדים, זרעים, גרעינים ואגוזים - כל אלו יחזקו וינקו את דם הכבד, יחזקו את הכליות והטחול ויזינו את השיער.
 
13. " טיפוח שיער" ע"י כימיקלים :  מצב זה עלול להשפיע על הבריאות וליצור מגוון רב של בעיות בגוף בכלל ובעור הקרקפת בפרט. העור יכול לסבול מרגישות יתר המתבטאת בתהליך דלקתי מקומי עם גרד ואודם. רבים לא ישערו שהתכשירים החיצוניים הללו הם אלה שיצרו את הרגישות הרבה של עור הקרקפת. במקרים רבים המשתמשים בחומרי טיפוח כימיים סובלים גם מזיהום משני של עור הקרקפת, שנוצר מעצם תהליך רגישות היתר וגירוד העור עם זיהומים משניים. הרגישות יכולה להתעצם עד כדי כך שהאדם מתקשה אפילו לגעת בשיער, שלא לדבר על מסרק או מברשת שיער. במקרים  אחרים המשתמשים מפתחים קשקשת רבה, עד כדי טרדה בלתי נסבלת. לא מן הנמנע כי לפחות בחלק מהתכשירים יש חומרים שיובילו להתקרחות.

תוצאות הלוואי הללו שכיחות, למרות שלא כל אדם המשתמש בתכשירי טיפוח שיער סובל מהם. כדי למנוע נזקים אלה צריך לשאוף להימנע ככל הניתן משימוש בתכשירים המכילים חומרים כימיים
14. מצבי מתח ולחץ : אדם שסובל מלחץ הגורם לנשירת השיער, יכול לתרגל מדיטציה, צ'י קונג וטאי צ'י. גם פעילות גופנית מאומצת כמו רכיבה על אופניים, ריצה, הליכה, אירובי ושחייה, יכולה להרגיע לחץ נפשי. בנוסף, טאי צ'י וצ'י קונג הם גם אמצעי טיפול בגוף. האמנויות האלו מחזקות את האיברים הפנימיים, מזינות ומשחררות את המרידיאנים ומרגיעות את הנפש.
 
צמחי מרפא ודיקור יכולים לסייע בחיזוק הדם בגוף.

האם קיים בכלל טיפול בנשירת שיער?

תלוי בסוג נשירת השיער. באם הסיבה היא תרופה, ניתן יהיה להחליפה באחרת. אבחון וטיפול בזיהום יעזור בהפסקת הנשירה. איזון חוזר בחוסר איזון הורמונלי יביא להפסקת הנשירה.

תרופות שכיחות הניתנות לנשירת שיער הן: מינוקסידיל וניתן להשיגו ללא מרשם רופא. מורחים זאת על הקרקפת. יעיל בנשים ובגברים באותה מידה. תרופה אחרת - פינאסטריד הניתן רק עם מרשם רופא. זה מגיע בכמוסות וניתן רק לגברים. משך הטיפול יכול להמשך כ-6 חודשים טרם ניתן לאמוד את מידת ההצלחה הטיפולית.

ומה יש לרפואה הסינית להציע?
 
הקדמה:
 
 הרפואה הסינית מתייחסת לתופעה כ"קצה קרחון" לשלל של בעיות קשות.
• שיער דק, חלש, יבש ושביר יעיד על פגיעה בדם של הכבד, בצ'י של הטחול או ביין של הכליות.
• פגיעה בצפיפות השיער או שיער דליל, יעיד על פגיעה בתמצית ובאנרגיית הכליות.
• שיער חסר ברק ונפח יעיד על חולשה של הריאות, הריאות מתבטאות בעור ובשיער, כאשר ישנה חולשה של הריאות, השיער והעור יבשים וברק השיער נחלש.

נשירת שיער, בגישה הסינית המסורתית, נובעת על רקע חולשה של האנרגיה בכליות או בריאות או בשניהם. שני מסלולים אלו אחראים על שיער הראש של כל אחד מאתנו. חולשת אותם מסלולים יכולה להיות ראשונית או משנית. לעיתים נשירה בגין חולשת הכליות מלווה גם בחולשת הטחול. במקרים הללו שכיח למצוא קרקפת שמנונית וזאת בנוסף לתופעות גופניות אחרות. במצבים של עודף חום, עור הקרקפת מתכלה מהר והשכבה העליונה מתה, שכבת האפידרמיס, מהר מן הרגיל. אזי אנו נראה ריבוי קשקשים. במקרים של יובש טהור, הקשקשים יהיו יבשים ובמקרים של מעורבות הטחול, הקשקשים יהיו שמנוניים.

מרבית המקרים בהם הנשירה פעילה, קיים סבל של רגישות בקרקפת, בין במגע עדין ובין ללא שום מגע פיזי. רגישות זו נובעת מהפחתה הולכת ומתעצמת של אנרגיה ודם. כאשר עוצמת הכאב עזה, נאלצים רבים מהם ליטול משכך כאבים. התירוץ השכיח הוא, כאב ראש טורדני ועד לכאב המשבית כל פעילות שהיא. אין מי שיקשר בין שתי הפתולוגיות של אותו הראש - אובדן השיער וכאבי הראש. הרפואה המערבית מפרידה לחלוטין בין שני המצבים הללו ואינה מודעת כלל לסיבה האמיתית.

בחולשה כלייתית, עם הזמן, אנשים נוהגים להתלונן בפני הרופאים או בסתר, בפני הקרובים ביותר בלבד, על ירידה בזיכרון ובכושר הריכוז תתחולל גם ירידה בליבידו, פוריות, וייתכנו כאבי גב תחתון.  התופעות מתחילות בהדרגה כך שהרבה זמן קודם לתשומת הלב, קיימים כבר תופעות נלוות. הצעירים שלומדים, מוצאים את עצמם עם יכולת לימודית הולכת ויורדת. כושר הריכוז פוחת והדבר ניכר במיוחד בירידה בציונים. גם ירידה זו הדרגתית כך שחולף זמן רב עד אשר מצליחים הנפגעים לאתר את הנזק ולעמוד חסרי אונים מול השוקת השבורה. התכשירים המועטים בעלי היכולת לעזור במצב זה מועטים ולא ברור עד כמה הם אכן יעילים בטיפול ובמניעה. נוטלים Q10, מוסיפים מגנזיום, שמרי-בירה המכילים גם זרחן וגם כולין, אחרים מנסים את הגינקו בילובה. מהניסיון ההשפעה לא תמיד ברורה.

הטיפול בהיבט מקומי וכללי:
באופן מקומי, הטיפול פועל על עור הקרקפת. משפר את אספקת הדם והאנרגיה למקום. פועל נגד רדיקלים חופשיים ומחטא את פני השטח.
 ההשפעה המקומית פועלת גם על הגוף כולו. נוסף על כך, לפי הגישה הסינית, הגולגולת מהווה מיקרו-אקופונקטורה של כל הגוף, בדומה לאוזן ועוד אזורים שכאלו. כך שמעשית ההשפעה היא על הגוף כולו מבחינה גופנית ונפשית. חסימות רבות בזרימת האנרגיה והדם משתחררים תוך כדי הטיפול והדבר ניכר בנינוחות של המטופלים במהלך הטיפול ולאחריו. תופעות גופניות שונות מתמתנות ובמהלך הזמן גם נעלמות משנית לטיפול הזה. השפעה חיובית זו כה ברורה לנו עד אשר איננו נוהגים לדבר על כך. הנפש עצמה מתעדנת, "פינות חדות" משנות את אופיין ומתעגלות. רבדים עמוקים של תסכול, פחדים, שנאות ושאר רגשות, נחשפים בשליטה ותוך כדי התמתנות התופעות ועד כדי היעלמותם. בעיות גופניות שונות, כולל ישנות ביותר, נחשפות ועולות אך כאמור, תוך כדי שליטה ובקרה של הטיפול. במהלך הטיפול אותן תופעות משניות נעלמות. לא בהכרח שאנו מצליחים בטיפול זה להעלים את כל הבעיות, אך מניסיון, רובן נעלמות או מתמתנות ועד לדרגה שאינה בעייתית במיוחד. מצב בו כל אחד יכול להתמודד עם הנותר, בכוחות עצמו או בעזרת בעל מקצוע.

הטיפול באוזון -  מחדיר אנרגיה רבה אל תוך הגוף. האוזון חודר בקלות את העור, נקשר אל נשא החמצן - המוגלובין ובכך מגיע עם כלי- הדם המשורגים כמעט לכל תא בגוף ובודאי אלו של הקרקפת עצמה. כושר החדירה הניכר של האוזון מאפשר לו להגיע גם למקומות בהן כבר קיימת ירידה באספקת הדם. האוזון פועל כנגד רדיקלים חופשיים, המזיקים לכל חלקה טובה בגוף, במידה והגוף לא הצליח להיפטר מהם. פינוי זה של רדיקלים חופשיים מונע נזק הולך ומתרחב של המוח וחלקי גוף אחרים. נוסף על כך, האוזון הנו המחטא הטבעי הטוב ביותר המוכר. בכך מסייע האוזון בחיטוי, פינוי מזהמים למיניהם, תוך סיוע למערכת החיסון. יותר אנרגיה המגיעה לתאים, משפרת את פעילת התאים, מאריכה את חייהם, מביאה לחלוקה מסודרת ומאפשרת לגוף להתחדש כנדרש. שוב איננו נמצאים במצב שבו ההרס התאי עולה על קצב היצירה. אנו שבים לאיזון הטבעי של יצירה-בנייה, הריסה-תמותה (קטבוליזם ואנאבוליזם ).

כל הנאמר עד כה מוביל אותנו להבנה העמוקה יותר של השפעת הטיפול בנשירת שיער על המצב הכללי שלנו. מקומית, אנו חווים ירידה עד כדי הפסקת נשירת השיער. ( אין דבר כזה שבו השערות לא נושרות, מפני שחייבת להיות התחדשות ). השמנוניות החולנית מתחלפת בעור עם פני שטח חלקים ומעט שמנוניים כנדרש. השיער עצמו מקבל חיות וניתן לראות את ההבדל הניכר של השיער הקודם, בו הוא בקושי חי ועל כן נשר. הברק של השיער מצביע על חיוניותו. ריבוי הקשקשים הקודם מפסיק להציק כמעט לגמרי ועד לחלוף התופעה. לא מן הנמנע כי צבע השיער גם הוא והפך ליותר כהה, ובמיוחד כאשר מדובר בצעירים ששיער ראשם הכסיף טרם עת. הכאבים והסבל הקודם פוחתים ונעלמים בהמשך.

למיטב הבנתי, ההשפעה החשובה ביותר של טיפול זה היא בכך, שכושר הריכוז, יכולת החשיבה והזיכרון משתפרים. הדבר ניכר במיוחד בסטודנטים שלומדים. הם לפתע מבחינים כי הציונים עלו, יכולת הלימוד התגברה, יותר בהירות בהבנת הנלמד וזיכרון טוב יותר לטווח הקצר והארוך. השכחה עליה הרבו להתלונן היותר מבוגרים, שוב אינה בולטת כמקודם ואף יכולה להיעלם. הכאבים שהציקו קודם לכן פגו כלא היו ובלא סיוע של משכך כאבים. אין צורך ליטול חומרים כימיים אל תוך הגוף, נמנעים מלעבור בירורים מתישים, גופנית ונפשית, של כאבי ראש. מעשית מה שנעשה כאן גובל בחידוש נעורים. אנו מחזירים את הגוף למצב של התחדשות במובן הפיזי ובמובן האינטלקטואלי. וזה פשוט מדהים לחוות עם המטופלים את השינוי שהתחולל בהם.

מן הסתם, בעתיד הרחוק יותר, ייערכו בדיקות מעמיקות בהן ינסו ללמוד מה ואיך כל זה מתרחש. ישנה הגברה של אספקת דם ואנרגיה לכל הקרקפת וגם חלקית לגוף כולו. התקשורת הבין-תאית משתפרת, התאחיזה התאית מתחזקת, חילוף החומרים בכל תא ותא חוזר לנורמה, המערכת ההורמונאלית שבה לפעולתה הנורמאלית ואיברי המטרה מסוגלים להגיב וזאת בגין ההתחדשות שעברו. מערכת ההולכה העצבית מעבירה את המסרים במהירות הנורמאלית והמוח קולט ופולט כמצופה ממוח צעיר ובריא.
 
השרירים, העור והתת-עור מתחדשים. זקיקי השיער מקבלים חיות משלהם ובפועל אנו רק נהנים מהתוצאות. משיפור מקומי של השיער, של עור הקרקפת וכל יתר הסבל המשני שהוזכר וכל אחד מהם הוא עולם של ברכה במקרים שהטיפול צלח, או קללה לאלו שהטיפול נכשל או שלא פנו לעזרה.

לסיכום:
לפי הבנתי, כאשר אני מטפל בבעיה מסוימת, היא רק קצה הקרחון של מה שבאמת מתחולל בגוף. בטיפול נכון אנו בעצם פועלים על מכלול בעיות. דומה הדבר לחוק הכלים השלובים, בו אנו מטפלים בממצא פעוט ולכאורה חסר חשיבות ובפועל אנו משפיעים על פרמטרים רבים הקשורים אליו. ההצלחה הטיפולית פועלת על השיער, עור הקרקפת, אספקת הדם חיצונית ולמוח עצמו, חיטוי מקומי, שיפעול המערכת החיסונית, שחרור ממזיקים חיצוניים ופנימיים והעיקר, התחדשות והשגת בריאות גופנית ונפשית.

הערה:
לא ברור וטרם נבדקה דרך טיפולית זו בחולים אונקולוגים המטופלים בתרופות כימיות ובהקרנות. נבצר ממני מלגזור גזירה שווה בין חולים אונקולוגים לבין יתר הציבור הבריא, הלוקה בבעיות שיער בלבד. ברור שהנושא מעניין ופתוח למחקר קליני.
 
טיפים לשמירה על שיער חזק, בריא ומבריק:
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאיש לבדוק תקופתית את רמת הברזל, אבץ והאומגה 3 בדם.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאשמן קוקוס הוא קרם הזנה מצוין לשיער.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאעיסוי הקרקפת ממריץ את זרימת הדם לשורשי השיער. יש לעסות את הקרקפת פעמיים ביום ולהניע את הקרקפת על גבי העצם (לא לשפשף).
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאקפסולות דקל ננסי מדכאות את פעולת ה-5 אלפה רדוקטז, אשר גורם לנשירת השיער והידלדלותו,.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאקרם שמן הקוקוס יעיל מאוד הן לשיער ולהן לגוף ולעור הפנים, בשל היותו נוגד זיהום מזין ונספג בקלות.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריא שמן אורגנו פראי, מצוין לטיפול בשיער יבש ושביר. השמן נחשב לאנטיביוטיקה של הטבע והוא מטפל בזיהומים חיידקיים ופטרייתיים, אשר פוגעים בשורשי השערה.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאפורמולת צמחי המרפא הסיניות "He Shu Wu" שפירושו בסינית "מר וו שחור השיער" מצוינת לחיזוק השיער וזרימת הדם לשורשי השיער..
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאיש להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת המורכבת מדגנים מלאים, קטניות, סויה, אגוזים לא קלויים, שומשום, ירקות ופירות. כמו כן, עדיף להימנע מבשר שמן ומתוצרת חלב.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאחפיפה יומיומית טובה לקרקפת משום שמנקה את הלכלוך החיצוני שדבק בו ומסלקת עודפי שומנים. עם זאת, בזמן החפיפה, יש לשטוף היטב את שאריות השמפו מהשיער. שמפו שנשאר על השיער פוגע בברק הטבעי שלו וגורם לו להיראות פחות מלא.
שיער ברפואה הסינית: שיער בריא בגוף בריאעדיף להשתמש במסרק מאשר במברשת, וכן רצוי שהמסרק יהיה בעל שיניים כהות ולא חדות בכדי להגן על הקרקפת. המסרק הטוב ביותר מורכב מחומר זהה לחומר ממנו עשויות השיערות ולכן מפחית את החשמל האלקטרו-סטטי בשיער.
 
טיפול חיצוני :
·         לייבש את השיער עם מגבת בתנועות עדינות –ספיגת המים .
·         להבריש את השיער עם מברשת רכה ולא צפופה
·         להימנע מהחלקות שיער ,סלסול, צבע או שטיפות.
·         להשתמש בשמפו טבעי עם כמה שפחות חומרים רעילים –כמו שמפו סרפד או רוזמרין
·         להימנע ממרכבים וקרם לחות שהם מזיקים לקרקפת
·         לעסות את הקרקפת להמרצה של זרימת דם לזקיקי השיער
·         מסכות טבעיות להזנת השיער אם הוא יבש
 
 מסכה מזינה לשיער-
חצי כוס דבש
רבע כוס שמן זית
2 כפות שמן שומשום
1 חלמון ביצה
לערבב להשאיר על השיער עד שעתיים ולשטוף במים .אח"כ חפיפה עם שמפו
 
שטיפה:
ניתן לשטוף את הקרקפת עם רוזמרין. יש להרתיח כמה ענפי רוזמרין בתוך סיר מים ולחפוף עם המים האלו (לאחר שהם מתקררים מעט) את הקרקפת. הרוזמרין מרחיב את כלי הדם בקרקפת ומזין את השיער. ניתן להשתמש ברוזמרין כשמן ולהוסיף לו שמנים כמו מרווה ולבנדר, שגם להם יש יכולות ריפוי וחיזוק של הקרקפת והשיער.
 
 
נשירת שיער בקיץ
 
הקיץ מתאפיין בשמש קופחת שעות רבות, חום מעיק רוב שעות היממה ובאזורים רבים בארץ גם, מלחות גבוהה ביותר. השילוב של חום ולחות גבוהה הם שיוצרים את עומס החום המקשה עלינו כל כך. הדרך הפיזיולוגית היא, להרבות בשתיית נוזלים, להימנע מחשיפה ממושכת לקרני השמש ולהשתדל לאוורר את הגוף ככל האפשר. אנו נוהגים להתלבש בלבוש קל, רצוי מכותנה. להסתתר מתחת לתקרה מצלה ורצוי גם לחבוש כובע המגן על הקרקפת מחימום ישיר של קרני השמש.
מה בעצם מתחולל בגוף שלנו? החום מחייב את הגוף להפעיל מנגנון של קירור. בדומה לרדיאטור של המכונית, ההזעה ואידוי הנוזלים נוטלים חום מן הגוף כך שהגוף מצטנן במקצת. החום עצמו גורם מחד לאובדן נוזלים ובכך לעליה בצמיגות הדם. מאידך, החום גם יכול להעלות את חום הגוף הטבעי ולהגיע עד לידי מכת חום עם עליית חום ממארת. אם ישנה לחות גבוהה באוויר אזי הגוף לא מצליח לווסת את מידת הפרשת הזיעה ובכך נפגם מנגנון הבקרה של מידת אובדן הזיעה. אי לזאת, אנשים יכולים לאבד כמות נוזלים רבה ביותר ולא להיות מודעים לכך.
כיצד מתייחסים הסינים לכל זה. החום הרב והגברת ה"אש" לפי הרפואה הסינית, מחלישים את הכליות. הם בעצם מאדים את המים שלפי חמשת היסודות, הם הכליות ושלפוחית השתן. לחולשה של הכליות יש השלכה על המצב הכללי של האדם. הכליות אחראיות על משק הנוזלים והמלחים של הגוף. הן אחראיות על העצמות, על מוח-העצם, על הזנת המוח ובכלל על חלוקת האנרגיה לכל רקמות הגוף השונות. הכליות בין יתר הפעילויות אחראיות על שיער הראש יחד עם הריאות.
לכן: עלינו לאכול מזונות קלים המתאימים לעונת השנה החמה. לא להרבות במזונות מחממים כמו דברים מתובלנים וחריפים. לא לשתות משקאות ממותקים ולא אלכוהול. להרבות בשתיית נוזלים אך מאידך לא להפריז בכמות. לחסות בצל ולא לתת לשמש הקופחת להכות על ראשינו וגופינו ללא הרף. לא להפעיל את הגוף בפעילות מאומצת בשעות החמות של היממה וזאת בכדי לא לייצר עוד חום בגוף. הלבוש צריך להתאים לתקופה החמה. ניתן ללכת לישון מעט מאוחר יותר ולקום מוקדם בבוקר כיאה לעונה זו של השנה.
 
 
 
 
דוגמא לתפריט לנשירת שיער אחרי לידה
 
ארוחת בוקר -מוזלי
יוגורט (לא ישר מהמקרר )
פירות יבשים –תמרים ,תאנים ,משמשים מיובשים
זרעים –אגוזי מלך, חמניות, זרעי דלעת ,פשתן טחון ,שומשום ,שמרי בירה
שיבולת שועל (קוואקר) או סובין
המתקה (לא חובה ) –דבש או מולסה , אבקת חרובים
תבלינים לפי הטעם –בדר"כ קינמון מתאים
לערבב את כל החומרים יחד ,פשוט ומזין .
 
ארוחת צהריים
מנה חלבונית – ביצים ,דגים, עוף ,בקר,טופו
קינואה /אורז/ עם ירקות ירוקים(תרד,אפונה ,ברוקולי, מונגולד ..) או ירקות כתומים(דלעת ,גזר, בטטה) בפטרוזיליה קינמון, כורכום ,פלפל שחור.
ירקות טריים או מאודים –נבטים ,ברוקולי ,חסה
ארוחות ביניים –
גרגירי חומוס לנישנוש
פרוסת לחם מלא עם אבוקדו ו/או טחינה
פירות יבשים או תפוח /אגס
 
ארוחת ערב
מרק כתום
ביצים עם סלט
דג פילה עם פירה או בטטה וירקות שונים/ מג'דרה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט