בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  קשב וריכוז
דף הבית >> הבלוג שלנו >> קשב וריכוז
בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז בחברה המערבית: כמעט בכל כיתה יש לפחות ילד אחד שמאובחן ככזה, ומטופל בדרך כלל בריטלין או בתרופות דומות. את הגידול במספר הילדים המאובחנים ניתן לתלות באופן חלקי בעלייה במודעות לבעיה ובהכרה בכך שלא כל הילדים מצליחים למצות את הפוטנציאל השכלי והרגשי שלהם במסגרת החינוך האחידה. חבל רק, שבמקום להגמיש את המסגרת ולהתאים אותה לצרכים המשתנים של הילדים, הם מוזנים בתרופות שנועדו להכפיף אותם לתבניות מחשבה והתנהגות סטנדרטיות.

יחד עם זאת, אין להתכחש לעובדה שילדים רבים יותר ויותר סובלים מקושי אמיתי להתרכז ומתזזיתיות יתר, מנטאלית ונפשית. לפי הרפואה הסינית הקלאסית, לתופעה זו שלושה גורמים עיקריים, כאשר הראשון מביניהם הוא מולד: מאז ומתמיד היו ילדים שנולדו כך שיסוד האדמה בגופם, האחראי על יציבות, בסיס ושגרה, אינו מאוזן. ילדים אלו נוטים לקשיי ריכוז ולהיפר אקטיביות ונטייה זו עשויה להתעצם כאשר הילד אינו זוכה לסביבה תומכת ויציבה דיה. לגורם זה נוספים הגורמים הסביבתיים שמאפיינים את החברה המערבית המודרנית: במאה ה-21 הילדים חשופים לאינסוף גירויים חיצוניים בדמות דימויים ויזואליים המתחלפים במהירות מעל מסכי המחשב והטלוויזיה, מחלחלים אל גוף ונפש הילד ומתבטאים בהתנהגות היפראקטיבית ותזזיתית. לכך יש להוסיף את חוסר היציבות האינהרנטי למוסד המשפחה בתקופתנו, הכוללים בין היתר השתקעות בהגשמה האישית של כל אחד מן ההורים, לעיתים על חשבון ההתמקדות בילד ובצרכיו. בתגובה, הילד מחצין את הצורך שלו בתשומת לב באמצעות התנהגות תזזיתית. ילדים רבים נאלצים גם להתמודד עם קשיים כלכליים ואחרים של המשפחה או עם הורים לא מתפקדים. התסכול וחוסר האונים מול  תופעות אלו מוביל לדימוי עצמי נמוך ולחוסר יציבות רגשית המתבטאת פעמים רבות בהתפרצויות רגשיות.

  הילד באטרף? חסר לו עץ ואדמה
  על פי הרפואה הסינית, הילד הוא ישות רגישה, שהמערכת החושית שלו מפותחת במיוחד ובמקביל  חשופה מאוד לפגעי הסביבה. העדר החוויות וניסיון החיים המחשל את המבוגרים, הופך את הילדים ליצורים פגיעים נטולי מערכת הגנה הסופגים את רשמי הסביבה ללא יכולת סינון או התמודדות. למעשה, ניתן לטעון שילדים מקרינים חזרה לעולם בדיוק את מה שהם קולטים ממנו, ללא עיבוד או תהליך של סובלימציה. לכן, ילדים מושפעים יותר מהגירויים וחוסר היציבות המאפיינים את החברה המערבית המודרנית.

ברפואה הסינית, חוסר הריכוז נתפש כמעיד על חוסר איזון ביסוד האדמה. לצד מתכת, אש, מים ועץ, האדמה היא אחד מחמשת היסודות מהם מורכבים האדם והעולם בתפישה הסינית הקלאסית. כדי שגוף האדם ורוחו יתפקדו כהלכה, צריך להתקיים איזון בין חמשת היסודות. יסוד האדמה הוא הבסיס ממנו אנחנו צומחים, והוא מסמל יציבות, תמיכה וחום. הרגשת הביטחון של האדם תלויה ביסוד האדמה וכאשר האיזון ביסוד זה נפגע, התוצאה היא חוסר יכולת של הילד להתחבר לבסיס ולמרכז הפנימי שלו, או מה שמקובל לכנות חוסר יכולת להתמקד. בעיות הריכוז וההקשבה, הפנימיות והחיצוניות, נובעות בדיוק מחוסר המיקוד הזה.

הסימפטום של תזזיתיות היתר, או ההיפראקטיביות בשפה המערבית, מעיד לעומת זאת על חוסר איזון ביסוד העץ. יסוד זה אחראי על התנועה, כלומר משפיע על הגדילה, הצמיחה ועל היכולת שלנו להתפתח פיזית ונפשית. הסובלים מחוסר איזון ביסוד העץ נוטים לסבול, באופן מטפורי, מתנועתיות יתר, כמו עץ הנע ברוח ללא שליטה. בפועל, חוסר האיזון הזה מתבטא במצבי רוח משתנים, התפרצויות זעם ואי שקט כללי.

מעניין לציין, שיסוד העץ קשור קשר אמיץ ביסוד האדמה: העץ זקוק לאדמה כבסיס לגדילה ולהזנה. אין פלא אם כך, שחוסר איזון ביסוד האדמה מלווה פעמים רבות בחוסר איזון ביסוד העץ, כפי שהתופעה של בעיית קשב וריכוז מלווה במקרים רבים בהיפראקטיביות. טיפול נכון בתופעות, יחזיר את האיזון של שני היסודות האלו.

 נזקי הריטלין
  האזהרה החמורה שביקש מנהל התרופות והמזון האמריקאי להוסיף לריטלין, לפיה הוא מעלה את הסיכון לדום לב ולשבץ עולה בקנה אחד עם התפישה הסינית. פעם נוספת מתברר, שהעקרונות הבסיסיים של הרפואה הסינית תקפים ונכונים גם לפי הקריטריונים של המחקר המדעי המערבי. לפי הרפואה הסינית הקלאסית, הריטלין מעמיס על פעילות הלב מכיוון שהוא גורם לחוסר איזון ולרעילות יתר של הכבד. משקעי החומרים והרעלים מהם מורכב הריטלין נספגים בכבד ויוצרים חום שמופץ החוצה מן הכבד דרך מחזור הדם. עודף החום גורם לכך שהדם העולה מן הכבד הוא בדחיסות ובסמיכות גבוהה יחסית, מה שמכביד על תפקוד הלב. כתוצאה מכך עלול להיפגע בצורה חמורה תפקוד הלב. מעבר לכך, נטילה ממושכת של ריטלין גורמת נזק מצטבר לאיברים שאחראיים על האיזון הבסיסי ביותר בגוף, הכליות ומערכת העיכול. הצורך להתמודד עם ספיגה מתמשכת של רעלים מונעת מאיברים אלו לתמוך בלב הן בתפקידו כמשאבת דם והן כאחראי על המייצב של רוח הילד.

כך, שימוש ארוך טווח בריטלין ובתרופות הדומות לה משיג את המטרה ההפוכה מזו שלשמה הן נלקחו מלכתחילה. האיזון בגוף ובנפש הילד מופר שוב ושוב, ויש צורך להעלות את המינון כדי לזכות באפקטיביות הראשונית. הילד נלכד במעגל אינסופי של נטילת תרופות, הכרוך בנזק מצטבר למערכות הפיסיות והנפשיות שלו.

        קודם כל להקשיב
  טיפול בהפרעות קשב וריכוז לפי הרפואה הסינית הקלאסית מתחיל באבחון מקיף ומעמיק. האבחון נעשה בכמה דרכים במקביל, על מנת להבטיח שהתמונה המתקבלת היא תמונה שלמה ומדויקת. ראשית, מתקיים תשאול מקיף שמטרתו להגדיר את המאפיינים של התנהגות הילד ולזהות חוסר איזון זה או אחר. לכך מתווסף אבחון של הגוף, המבוסס על התבוננות במאפיינים הפיסיים של התנהגותו. כך למשל, אם הילד זז הרבה, אינו מסוגל לשבת במקום אחד, נוגע בחפצים שמסביבו וקשה לו לארגן את דבריו ואת מחשבותיו – יתכן מאוד שהוא סובל מהפרעת קשב. סימפטום גופני נוסף שאנחנו מחפשים הוא מה שנקרא ברפואה הסינית הקלאסית 'נוכחות חמה', כלומר תופעות של הזעה ושל סומק בפנים, המעידות על פעילות אנרגטית גבוהה. דרך האבחון השלישית היא באמצעות ניתוח מאפייני הדופק בשורש כף היד. באופן זה ניתן לחוש את הדופק של שנים- עשר האיברים העיקריים בגוף האדם, המייצגים את חמשת היסודות ולזהות חוסר איזון באחד או יותר מהם. האבחון האחרון מתבצע באמצעות הלשון, כאשר התמונה המתקבלת מאבחון זה משקפת את המתרחש בגוף.

בתום האבחון, חשוב להקדיש זמן לזיהוי מקור הבעיה: האם הפרעת הקשב היא מולדת או סביבתית? מה הם הגורמים החברתיים והאחרים שמשפיעים על ההתנהגות העכשווית של הילד? בהתאמה, הטיפול אינו מסתפק בשיכוך נקודתי של הבעיה, אלא מציע פתרון מקיף המשלב כמה היבטים. ראשית, חשוב שהטיפול יכלול את הגברת המודעות של הסביבה והמשפחה למצב הילד ועידוד שינוי בדפוסי ההתנהגות המשפחתיים. בשלב שני יותאם לילד טיפול בדיקור, בשילוב נטילה של צמחי מרפא. הדיקור החוזר בנקודות האקופונקטורה הסיניות, שמתבצע באמצעות דיקור של ארבע נקודות בכל פעם, הוא הדרך הטובה ביותר לאיזון כל מערכות הגוף וליצירת סינכרון בין התפקוד של איברי הגוף לבין הרמה הרגשית והנפשית של הילד. בילדים מתחת לגיל שמונה, יתבצע עיסוי ולחיצות בנקודות אלו כתחליף לדיקור. את הטיפול חשוב להשלים בפורמולה צמחית מתאימה. פורמולה כזו תסייע לחיזוק יסוד האדמה באמצעות ניקוי הגוף מרעלים מצטברים, ותאזן את יסוד העץ באמצעות ריכוז מערכת האנרגיה בגוף. נטילת הפורמולה בצורת נוזל (טינקטורה), מסייעת לספיגה יעילה יותר ומביאה לתוצאות טובות יותר.

הטיפול הסיני הקלאסי המתואר כאן, יכול להשלים טיפול קונבנציונאלי ולנטרל חלק מתופעות הלוואי שלו או להוות פתרון חלופי. מעל הכול, ולפני שמחליטים על שיטת טיפול זו או אחרת, חשוב לזכור את החשיבות שבאבחון נכון ובטיפול אישי.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט