בדיקת קורונה מהירה ומדוייקת,  |  הזמנת פריט שאינו באתר  |  סדנת הרזיה אישית  |  בעיות "נשיות"  |  Isatis Spray – טיפול סיני בגרון להקלה מיידית  |  הפרעות עיכול  |  ניקוי כבד  |  גמילה מעישון  |  רפואה סינית עתיקה ומסורתית ..
דף הבית >> הבלוג שלנו >> רפואה סינית עתיקה ומסורתית ..
רפואה סינית מתבססת על תפיסת עולם שייצגה את סין משחר ההיסטוריה, התפתחה ונעשתה מורכבת יותר, אך אבני הבניין נשארו מוצקות. הנחות היסוד הפילוסופיות עליהן מבוססת הרפואה הסינית הן בין היתר שיקוף השמים על הארץ, כלומר, כל התופעות הטבעיות, וכל התופעות האנושיות מקורן בשמים ובחוקים שמימיים - על ההבדל בין רפואה סינית מסורתית לרפואה סינית עתיקה מאת עפרה ברעלי מרצה ללימודי רפואה סינית עתיקה.
 

קיים קושי בציון תחילתה של הרפואה הסינית. הקושי נובע מכך ששורשיה של רפואה זו טמונים בתפיסה הפילוסופית והדתית של סין העתיקה, הרבה לפני הופעת כתבי הרפואה. עם הזמן, החוקים השמימיים התגבשו למודלים קוסמולוגיים, מודל ה YIN YANG ומודל ה WU XING הקרוי במערב 'חמשת האלמנטים' או 'חמשת הפאזות'. המדע הסיני העתיק יצר מודל המשלב את שני המודלים האלו יחד, ונוצר מודל המסביר את כל חוקי הקיום והיקום, הן של המחזוריות בטבע והן של חיי האדם, יצירתם והמשכיותם.

הנחת יסוד נוספת היא קיומו של QI, שמתורגם למילה אנרגיה [תרגום חלקי ולוקה בחסר מבחינת משמעות המושג]. QI זהו כוח החיים, כוח היוצר ומניע את החיים, וכל דבר בעולם הוא QI הבנוי מיחסים שונים של איכויות היוצרים את הייחודיות של הדבר, ודבר במקרה הזה הוא הכל, החל מתא מסוים בגוף לרגש ולאופי האדם.

היסטוריה על קצה המזלג
בשושלת 'האן', בין המאה השנייה לפני הספירה למאה השניה לספירה, נכתב הספר הראשון והעיקרי ברפואה הסינית: הקנון הפנימי של הקיסר הצהוב [Huang di nei jing], בו נמצאים רזי הרפואה הסינית, והוא גוף הידע המרכזי והעיקרי של רפואה זו.

מאז, הרפואה התפתחה, נעשתה מורכבת יותר, התפתחו התמחויות שונות, נאסף עוד ידע ברפואת הדיקור ורפואת הצמחים, אך על התיאוריה המוצגת בספר, ועל הספר עצמו מעולם לא ערערו ולא שינו בו מאומה. התפתחות הרפואה הסינית לאורך ההיסטוריה הסינית מגוונת ורבה, אך ספר זה היווה ועדיין מהווה את המקור הבלתי מעורער והיסודי של הרפואה הסינית.

 המהפכה הקומוניסטית כמייצגת שבר תרבותי עמוק
כל זה נכון עד לסוף המאה ה-19 והמאה ה-20. סין בתקופה זו עברה משבר תרבותי, לאומי ופילוסופי, בעקבות כיבוש נתחים נרחבים משטחה והשתלטות מדינית מכמה חזיתות, ביניהן יפן ובריטניה. תחושת הכישלון גרמה לעם ומנהיגיו לאבד את האמון במסורת הפילוסופית והתרבותית שהחזיקה את הקיסרות הסינית, ולפנות אל המערב מכל הבחינות, גם מבחינת הדוקטרינות הרפואיות. במסגרת המהפכה הקומוניסטית, יצר משרד הבריאות הסיני גוף ידע רפואי חדש, שעיקרו היה הוצאת התכנים הפילוסופים, ניתוק הרעיונות המסורתיים של הרפואה, וניסיון ליצור גוף ידע רפואי מערבי, שמקביל לרפואה במערב מבחינת ההתייחסות למחלה מבלי להתייחס למכלול האדם, שכן התייחסות לאדם כמכלול מחייבת התייחסות לאדם כשיקוף של הטבע והשמים.

ACM / TCM
ACM: ancient Chinese medicine זהו השם שניתן ללימודי רפואה סינית מלפני המהפכה הקומוניסטית בסין, לימודים המבוססים על הכתבים העתיקים, עם התייחסות לכתבים המודרנים רק לאחר הקניית הידע המקורי של הרפואה העתיקה.

TCM: Traditional Chinese medicine זהו שם שניתן על ידי המפלגה הקומוניסטית לגוף הידע החדש שיצרו, הכוונה במסורתי היא ביחס ולעומת הרפואה המערבית המודרנית. זוהי רפואה שנוצרה כפתרון אקוטי להמונים, פתרון זמני לאוכלוסיית סין עד למעבר השיטה הרפואית לרפואה מערבית מודרנית באופן מלא.

כתבה: עפרה ברעלי - מרצה בכירה בתוכנית ללימודי רפואה סינית עתיקה בפקולטה לחקלאות ברחובות.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 צור קשר | מפת האתר  | תקנון האתר

* תוספי התזונה שבאתר זה אינם מיועדים לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעת מחלות, ואין לראות בכתוב בפרסום זה כייחוס של סגולות אלו לתוספי תזונה אלו ואינם מהווים תחליף לטיפול רפואי כל שהוא. כל המידע שנרשם באתר זה נלקח מסיפרות מקצועית ברפואה הסינית ומסתמך על נסיון עתיר שנים  
הן בעולם והן במרפאתינו.
 

 

מנוהל על ידי marcomonline הקמת עסקים באינטרנט